Мирни протести – со насилство!

Пет дена поминаа по бруталното монструозно убиство што ја шокира Македонија. Истрагата интензивно се одвива, се бараат траги и докази, но расте нервозата и се разгоруваат страстите. Денешниве, по социјалните мрежи закажани “мирни протести”, со кои требаше да им се оддаде почит на петмината убиени, но и да се повика на мир, против насилството и за толеранција, се претворија во насилничко дивеење на околу 1.000 млади низ центарот на Скопје. Се’ почна пред Владата на Македонија, но набргу се претвори во жесток судир меѓу повеќе од 500 специјалци на полицијата и оваа група. Прво извикуваа пораки и националистички пароли, скандираа против Албанците во Македонија, но потоа сето се претвори во вистински хаос. Момчињата, повеќето малолетни и припадници на навивачки групи, фрлаа со камења по полицајците, уништија неколку билборди, палеа контејнери, испокршија стакла по излозите и оштетија неколку згради, а беа нападнати и новинарски екипи. Се’ уште нема официјални информации за повредени на двете страни, ниту пак за ...
| | веќе видена | слични

Дали во СДСМ има контрадикторни ставови или младината не ги слуша апелите од матичната партија? Откако партијата на Црвенковски повика на трпение од граѓаните и посочи дека институциите треба да се остават да си ја вршат својата должност, нивна дамка се стави на протестите кои се случија пред два дена. Откако вчера во јавноста беше прикажана фотографија од Сенат Смаиловиќ, член на извршниот одбор на СДММ кој учествуваше на протестите, денес весникот Вечер јавува дека на протестите присуствувал и командант Коки. Околу 1000 лица излегоа на јавни протести кои не беа најавени во МВР и истите тие протести излегоа од контрола! Протестираа главно пред Влада, но дивееа и низ улиците.Предизвикана е материјална штета, искршени се неколку прозорци од зградата на Владата, билборди и полициско возило. Потешко се повредени двајца полицајци и тројца граѓани. Приведени се 14 лица, а се работи на откривање на идентитетот на лицата кои напаѓаа луѓе. Зошто протестите најавени како мирни, завршија со насилство и кој го ...
| | веќе видена | слични

Засилено полициско присуство низ главниот град. Полициски патроли има речиси на секоја автобуска постојка, а припадници на јавниот ред и мир се присутни и во неколку скопски средни училишта. Се прават обиди да се превенираат конфликти меѓу учениците. Освен редовната полиција на неколку места во Скопје има и припадници на единицата за брзи интервенции. И покрај тензиите што во јавноста ги предизвикаа синоќешните инциденти, денот помина мирно. Немаше никакви проблеми ниту во училиштата ниту на линиите од јавниот превоз кои во изминатиов период станаа критични од безбедносен аспект. Министерката за внатрешни вели дека тие постапуваат по барање на општините кои се одговорни за училиштата, но и дека засиленото полициско присуство се должи на вчерашното дивеење на група од стотина навивачи низ центарот на Скопје. Јанкулоска соопшти дека во врска со синоќешните настани се приведени 14 лица. Во вчерашните немири потешко повредени се тројца полицајци и оштетен е еден полициски крајслер. Искршени се и неколку ...
| | веќе видена | слични

Скопје вчера живееше напнато, но мирно. По понеделничкиот протест, во кој беа повредени пет лица, а искршени неколку излози, вторникот донесе неспокој, неизвесност од нови протести и силно полициско обезбедување низ градот, дополнително оптоварено поради посетата на чешкиот премиер. „Денеска ќе има два протеста: едниот пред Влада, другиот во ‘Жена-парк‘. Двата се напладне, ќе биде весело“, почнаа шпекулациите уште во раните утрински часови. Униформирани полицајци и „алфи“ на секоја раскрсница во централното подрачје. Носени од гласиштата на „Фејсбук“, две групи средношколци, кои вчера имаа скратена настава во училиштата, дојдоа пред семафорите на Владата. Но, од протестите немаше абер. Сообраќајот се одвиваше нормално, немаше насобран народ, само еден куп лимузини со кои се возеа високите гости од Чешка. Мирно и спроти Собранието. Наеднаш паника: полицијата ги затвори за сообраќај блиските семафори. Граѓаните се чудеа, возачите негодуваа. „Изгледа има протести, само да биде мирно“, коментираа минувачите. ...
| | веќе видена | слични
4 копии

МВР привело 14 лица, по вчерашните протести во Скопје организирани во знак на револт за петкратното убиство кај Смиљковци. Се очекува денеска врз основа на сите докази МВР да оформи кривични, прекршочни или други вид поднесоци кои ќе бидат доставени до надлежните судови за санкционирање на сите оние кои, како што рече министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, својот револт го манифестираа на насилен начин, при што непотребно предизвикаа дополнителен ангажман на полицијата која треба да работи на расчистување на убиствата. Според Јанкулоска, протестирале околу 1.000 лица, главно пред Владата, кои предизвикале инцидент во кој потешко се повредени двајца полицајци, а тројца граѓани исто така се здобиле со повреди. Нападнати биле и медиумски екипи кои известувале за настанот. Била предизвикна материјална штета, скршени се прозорски стакла на зградата на Владата, оштетено полициско возио, како и неколку билборди.
| | веќе видена | слични

Четиринаесет лица досега се приведени во полиција поради учество во вчерашните нереди кои се случија за време на протестот поради убиството на петмината скопјани кај селото Смиљковци. Министерството за внатрешни работи инфорираше дека се работи на идентификација и на останатите инволвирани во насилствата во кои беа повредени петмина, меѓу кои двајца полицајци. “До крајот на денот очекуваме да ги документираме доказите и од нашиот материјал и од медиумите за да се оформат кривични пријави доставени до надлежните судови до сите оние кои за жал својот револт го манифестираа на насилен начин. Приотоа непотребно предизвикаа насислтво и дополнителен ангажман на полицијата која мораше да се справи со овие инциденти наместо целиот капацитет да го насочи кон истрагата“, рече денеска министерката Гордана Јанкулоска. На вчерашните протести учествуваа околу 1.000 пред владата и притоа дојде до инциденти. Беа искршени стакла од зградата на владата, а оштетено беше и возило на МВР.
| | веќе видена | слични

Министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, денес информираше за билансот од вчерашните протести. Околу 1000 лица излегоа на јавни протести кои не беа најавени во МВР. Протестираа главно пред Влада, но дивееа и низ улиците. -Предизвикана е материјална штета, искршени се неколку прозорци од зградата на Владата, билборди и полициско возило.Потешко се повредени двајца полицајци и тројца граѓани, истакна Јанкулоска. Приведени се 14 лица, а се работи на откривање на идентитетот на лицата кои напаѓаа луѓе. Еден од нападнатите граѓани е снимател на работна должност. Од МВР информираат дека до крајот на денов ќе се оформат прекршочни или кривични пријави за сите кои насилно се однесуваа. -За жал, некои лица револтот го манифестираа на насилен начин. Тоа беше непотребно насилство, што доведе до непотребен дополнителен ангажман на полицијата, наместо целиот капацитет да го насочиме на решавање на петкратното убиство, рече министерката. Протестите договорени преку социјалните мрежи, најавени како мирни, ...
| | веќе видена | слични

"Ненајавено во МВР, а организирано преку социјалните мрежи, 1000 лица вчера излегоа на протест. Наместо мирно да изразат сочувство за загинатите, дел од оние кои протестираа дојдоа маскирани, фрлаа камења и предизвикаа инциденти. На тој начин, ја забавија истрагата за петкратното убиство, а ни одблизу не помогнаа во истата. Предизвикана е материјална штета, искршени се неколку прозорци од зградата на Владата, билборди и полициско возило.Потешко се повредени двајца полицајци и тројца граѓани, истакна Јанкулоска. Приведени се 14 лица, а се работи на откривање на идентитетот на лицата кои напаѓаа луѓе. "
| | веќе видена | слични
2 копии

По синоќешните протести на поголема група млади луѓе кои бараа брзо расчистување на петкратното убиство кај Смиљковци, денеска е мирно во главниот град. Двајца полицајци биле полесно повредени, а три други лица пријавиле дека биле физички нападнати во вчерашниот протест, во кој биле оштетени и повеќе објекти. Министерството за внатрешни работи информира дека се приведени десетина лица, меѓу кои пет деца. Се уште се работи на идентификацијата на сите кои учествувале во насилствата, па многу веројатно е дека во текот на денот ќе се менува и бројот на приведените, вели портпаролот Иво Котевски. По целосното документирање на случајот ќе бидат поднесени и соодветни пријави. Од полицијата соопштија дека вчерашниот протест започнал околу 17 часот без претходна најава, при што кон Владата биле фрлани камења и тврди предмети. Групата се упатила во правец кон Бит Пазар, а од страна на повеќе лица било оштетено патничко возило во сопственост на МВР. Од страна на полицијата, со употреба на средства за присилба, на ...
| | веќе видена | слични

Главниот град е под засилено полициско обезбедување на првиот работен ден по празниците. Освен поради посетата на чешкиот премиер, поголемо присуство на полицијата според информации од МВР, има и од превентивни причини. Полициски патроли се распоредени на повеќе пунктови низ градот, на автобуските станици, пред повеќе средни училишта, а влезот во Радишани сеуште е обезбедуван со оклопни возила на полицијата. Сето ова се случува по синоќешните протести кои од мирни прераснаа во насилни. Полицијата информираше дека се повредени двајца полицајци и тројца цивили. Биле искршени неколку стакла од зградата на Владата, а демолиран бил и еден полициски „Крајслер“. На протестите, според полициски проценки, учествувале околу 1000 млади луѓе кои фрлале камења и тврди предмети кон полицијата и кон објектите што им се наоѓале на патот. Бил спречен обидот, толпата да се упати кон Бит Пазар. Полицијата привела десет лица од кои петмина се деца. Со приведените се разговара и по целосно документирање на случајот ќе ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во чест на празникот „Свети Климент Охридски“ во Собранието на Република Македонија денеска беше врачена истоимената државната награда за 2018 година. ...
сите 197 | | | веќе видена

Во Штип и Тетово утре ќе се одржат последните две од вкупно петте јавни дебати што ги организира Владата за четирите нацрт-амандмани. На трите одржани во ...
сите 312 | | | веќе видена

Со мнозинство гласови вчера и завчера пратениците ги усвоија нацрт амандманите на Уставот на Република Македонија со кои државата ќе се преименува во Република ...
сите 56 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на протестниот марш во Кочани упати барање до Владата да се формира независно тело кое што ќе го предводи ...
сите 151 | | | веќе видена

Конвенција за избор на кандидат за претседател на Р.Македонија опозицијата ќе одржи во градот на Миладиновци, на Охридското езеро во Струга, објави лидерот на ...
сите 122 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мирни протести – со насилство!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: