Пронајдено возилото Опел Омега во кое се возеле убијците!

Според Прва Српска Телевизија постои сведок на петкратното убиство кој полицијата го чува во тајност. МВР до сега не излезе со ваква информација Пет дена по петкратното убиство кај Смилковското Езеро, Министерството за внатрешни работи излезе со официјална потврда дека е пронајдено возилото кое го користеле убијците. Се работи за темноцрвен "опел омега" увезен од странство, со регистарски таблички СК 499-МТ. Овие регистарски таблички не се оригиналните од ова возило туку се од "мерцедес" кој не бил во возна состојба. Полицијата истражува кои се сопствениците на возилата и дали и кому тие биле продадени. Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска по вчерашната седница на оперативниот штаб формиран за спроведување истрага за трагичниот настан рече дека полицијата нема да навлегува во шпекулациите поврзани со убиството и дека нема да излегува со детали кои би можеле да и наштетат на истрагата, вклучувајќи ги информациите дека постои сведок на настанот. На новинарско прашање дали убиството го извршиле ...
| | веќе видена | слични

Министерката за внатрешни работи вчера изјави дека полицијата има првични информации и претпоставки за бројот на напаѓачите, но тие не се соопштуваат за да не и попречат на истрагата Премиерот Никола Груевски вчера Во министерството за внатрешни работи одблизу се запозна со околностите во кои беше извршено петкратното убиство кај Смилковското Езеро. Оперативниот штаб во МВР изврши реконструкција на грозоморниот чин која би можела да биде од помош за пронаоѓање на убијците на Александар Наќевски, Филип Славковски, Кире Тричковски, Цветанчо Ацевски и Борче Стефковски. Полицијата според министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска има првични информации и претпоставки за бројот на напаѓачите меѓутоа тие не се соопштуваат во јавност, за да не се попречи истрагата. Не се соопштуваат ниту можните сценарија за мотивите на извршителите на убиството. Јанкуловска потенцира дека истрагата напредува секој ден. Не се отфрла ниту едно сценарио или информација која се добива по разни канали. Потребно е време за да ...
| | веќе видена | слични

Сите информации од типот дека сторителите се веќе фатени или дека МВР е на чекор до нивно откривање, за жал во овој момент не се точни, изјави министерката Јанкулоска по неколкучасовната средба на полицискиот врв со премиерот Груевски, на која бил реконструиран целиот настан и се што околу тоа се случуваше претходниве денови. Времето кое ни е потребно е нешто што сериозно влијае на квалитетот на истрагата. Подгревањето на очекувањата дека вакво нешто може да се реши веднаш и сега не одат во прилог на истрагата. Гордана Јанкулоска, министерка за внатрешни работи. Премиерот Никола Груевски на состанок во МВР во врска со истрагата за петкратното убиство x Премиерот Никола Груевски на состанок во МВР во врска со истрагата за петкратното убиство ​​Таа рече и дека и во овој момент треба сите да ја одиграат својата улога во насока на отфрлање на шпекулациите и смирување на тензиите кои ги создава целиот настан. „Времето кое ни е потребно е нешто што сериозно влијае на квалитетот на истрагата. ...
| | веќе видена | слични

Полицијата не е на чекор на откривање на сторителите на петкратното убиство кај Смилковци. Иако Министерката Јанкуловска вели дека располага со нови информации, сепак полицијата го нема идентитетот на убијците. „Идентитетот ќе го откриеме кога ќе ги обработиме сите податоци, а во моментов мал е процентот на обработени податоци,“- изјави министерката Јанкуловска Полицијата има само претпоставки колкумина пукале во рибарите од железарското езеро.Мотивите и натаму остануваат енигма за МВР. „Не сакам да коменитирам за мотивите бидејќи така ќе го откриеме сценариото за кое сметаме дека е најверојатно,“- вели министерката. Од странски разузнувачки служби до терористички акт - Јанкуловска без коменатар дали друга држава е инволвирана во некое од сценаријата што ги обработува полицијата. Додека МВР бара време и трпение од домашните медиуми, медиумите од соседството веќе шпекулираат со идентитетот на убијците. Министерката ги отфрли нивните пишувања нарекувајќи ги злонамерни. Оперативниот штаб на МВР денеска пред ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска изјави дека има одредени прелеминарни сознанија за сторителите и за мотивот за петкратното убиство кај Смиљковци, но оти во интерес на истрагата засега не можат да бидат објавени. По денешната средба на полицискиот врв со премиерот Никола Груевски, на која беше реконструиран целиот настан и дискутирани сите аспекти, Јанкулоска ги негира информациите во јавноста дека биле фатени четворица од убијците, оценувајќи ги како злонамерни и тендециозни. Таа истовремено апелираше и на воздржаност и разбирање од сите граѓани и медиуми. - Имаме одредени прелеминарни сознанија со кои работиме во моментов. Имаме и претпоставки и за бројот на сторителите, но и тоа е еден од податоците кои не би ги споделиле со јавноста во оваа фаза, бидејќи сугерирањето на бројки може да им посочи на сторителите дека сме на вистинската трагата, изјави Јанкулоска по средбата. Министерката истакна дека се уште се разработуваат сите сценарија и ниту едно помалку веројатно сценарио нема ...
| | веќе видена | слични

Наташа Гркова Петрушевска Околу 3 часа траеше полициската реконструкција на петкратното убиство кај Смиљковското Езеро на која биле презентирани прибраните докази и податоци. Со текот на истрагата лично беше запознат и премиерот Груевски. Идентитетот на убијците полицијата ќе го открие откако ќе бидат целосно обработени сите информации. Полицијата не ги коментира мотивите зашто тоа би значело откривање на идентитетот на сторителите. Се уште предмет на истрагата се сите можни сценарија. Полицијата ги преиспитува и новодобиените информации. Јанкулоска повика на објективно известување во медиумите и ги демантираше некои странски медиуми кои веќе објавија дека се уапсени убијците. Нагласи дека полицијата нема да се занимава со шпекулациите објавени во некои медиуми, туку останува фокусирана на откривање на сторителите на свирепиот чин и нивно санкционирање.
| | веќе видена | слични

Министерството за внатрешни работи е целосно фокусирано и истрагата за петкратното грозоморно убиство кај Смиљковци оди во добра насока, но засега во оваа фаза од процесот не се откриваат детали. Министерката Гордана Јанкулоска денеска на прес конференција изјави дека МВР и понатаму останува целосно мобилизирано. “И понатаму остануваме и со целосна мобилизација се’ до целосно расчистување на случајот. Идентитетот на сторителите ќе го откриеме кога ќе ги обработиме сите информации“, рече Јанкулоска. Таа ги демантираше информациите кои се појавија неколку часови пред прес конференција дека дел од сторителите или пак нивни соучесници се откриени. “Во оваа прилика би сакала да ја искористам моможноста да одговорам на сите оние информации кои се неофицијално се проширија во јавноста и да апелирам на воздржаноста од страна на сите медиуми и воедно да го поздравам апелот на ЗНМ за објективно и професионално известување бидејќи објавување на сензационални информации од типот дека сторителите се веќе ...
| | веќе видена | слични

Со секој изминат ден се откриваат нови сознанија за петкратното убиство кај Смилковци, но во интерес на истрагата тие не можат докрај да бидат објавени во јавноста, изјавив министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и апелираше на воздржаност и разбирање од граѓаните. По денешната средба на полицискиот врв со премиерот Никола Груевски на која беше реконструиран целиот настан и дискутирани сите аспекти, Јанкуловска истакна дека се појавиле неофицијални информации во јавноста оти биле фатени четворица од убијците, оценувајќи ги таквите тврдења како злонамерни и тендециозни, јави Дневник. - Информацијата дека сторителите се фатени не е точна и воедно сакам да побарам разбирање за сите информации кои не можеме да ги споделиме со јавноста. Станува збор за најобемен случај на македонската полиција и продолжуваме да работиме со најдобро обучените луѓе, рече министерката за внатрешни работи. Истакна дека засега немаат идентитет на сторителите, и оти се изнесуваат податоци во јавноста кои не се поткрепени. - ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Македонската министерка за внатрешни работи изјави дека секој ден има нови детали за петкратното убиство кај Смиљковци, но во интерес на истрагата тие не можат докрај да бидат објавени. Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска денеска (18.04) повторно апелираше на воздржаност и разбирање од сите граѓани и медиуми. По денешната средба на полицискиот врв со премиерот Никола Груевски, на која бил реконструиран целиот настан и дискутирани сите аспекти, Јанкулоска истакна дека се појавиле неофицијални информации во јавноста оти биле фатени четворица од убијците, оценувајќи ги таквите тврдења како злонамерни и тендециозни. „Апелирам на воздржаност до сите медиуми и го поздравувам апелот на Здружението на новинари на Македонија за објективно информирање за грозоморното убиство. Информацијата дека сторителите се фатени не е точна и воедно сакам да побарам разбирање за сите информации кои не можеме да ги споделиме со јавноста. Станува збор за најобемен случај на македонската полиција и ...
| | веќе видена | слични

Истрагата напредува , но се уште без осомничени за петкратното убиство Шефицата на македонската полиција Гордана Јанкулоска изјави денеска дека има напредок во истрагата за петкратното грозоморно убиство кај Смиљковци, но оти се уште не можат да се објават детаљи во интерес на натамошното истражување. „Секој ден има по некој нов детаљза петкратното убиство кај Смиљковци, но во интерес на истрагата тие не можатдокрај да бидат објавени во јавноста“, изјави Јанкулоска, повикувајќи ги граѓаните и медиумите на воздржаност и разбирање. Полицискиот врв денеска имаше средба со премиерот Никола Груевски на која бил реконструиран целиот настан и дискутирани сите аспекти на sверското убиство. Јанкуловска истакна дека се појавиле неофицијални информации во јавноста оти биле фатени четворица од убијците, оценувајќи гитаквите тврдењакако злонамерни и тендециозни. „Апелирамна воздржаност до сите медиуми и го поздравувам апелот од ЗНМ за објективно информирање за грозоморното убиство. Информацијата дека сторителите се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

По повод патрониот празник на ООУ „Климент Охридски“, делегација од Општина Прилеп предводена од градоначалникот Илија Јованоски и од училиштето викендов ...
сите 162 | | | веќе видена

Пред три дена заврши во притвор а заедно со останатите обвинети за 27 април беше на сослушување . Од затворот во Шутка Владимир Атанасовски екс директорот на ...
сите 97 | | | веќе видена

Во врска со објавената колумна „Кој му ги сокри папучите на Иванов” на Сашо Орданоски, во која авторот тврди дека претседателот на Република Македонија, д-р ...
сите 225 | | | веќе видена

Новите отстапки кој ги најави претседателот на Франција Емануел Макрон во своето долгоочекувано обраќање до нацијата допрва треба да го убеди движењето „жолти ...
сите 257 | | | веќе видена

Платите на вработените во Клиничкиот центар неодамна им беа зголемени за околу 5 отсто, а вчера градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов ја покачи цената ...
сите 82 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пронајдено возилото Опел Омега во кое се возеле убијците!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: