Доживотна помош за сестрата на Моросини

Капитенот на калчолигашот Удинезе, Антонио ди Натале изјави дека клубот доживотно ќе се грижи за сестрата на Пјермарио Моросини кој почина во саботата на фудбалскиот терен, откако доби срцев удар за време на средбата помеѓу екипите на Ливорно и Пескара. - Најважно е сега да и дадеме поддршка на неговата сестра и да покажеме дека секогаш ќе бидеме покрај неа. Сите сме свесни за животните трагедии кои му се случија на семејството Моросини. Удинезе како клуб доживотно ќе и помага на сестрата на нашиот починат пријател, изјави Ди Натале.
| | веќе видена | слични

Со шестчасовната обдукција не е утврдена точната причина за смртта на фудбалерот на Ливорно, Пјермарија Морозини, кој колабира на средбата од Серија Б, меѓу Ливорно и Пескара. Затоа сега е јасно зошто Брзата помош доцнела на стадионот. Полицаецот одговорен за доцнење на возилото на Брзата помош, што дојде по Морозини, е суспендиран и против него ќе биде покрената истрага. Возилото на сообраќајната полиција во саботата го блокирало влезот на стадионот на Пескара, поради што луѓето морале да го скршат прозорецот за да го отстранат автомобилот. Дури по ова возилото на Брзата помош можело да влезе на терен, а на патот кон болница Морозини е прогласен за мртов. На полицаецот му се заканува суспензија од шест месеци.
| | веќе видена | слични

Фудбалерите и навивачите на Ливорно се простија со Пјермарио Моросини, кој во саботата почина за време на гостувањето во Пескара во меч од втората италијанска лига. За причина за смртта досега се претпоставуваше срцев удар, но шестчасовната аутопсија не откри од што почина несреќниот 25-годишник. На процесијата на стадионот „Армандо Пики“ неколку илјади фанови и неговите соиграчи од Ливорно му оддадоа последна почит. Погребот ќе биде извршен во четврток во родниот град на Моросини, Бергамо, а челниците на Ливорно планираат една од трибините да ја наречат по несреќниот фудбалер. Одложените мечеви од Серија А и Серија Б од изминатиот викенд ќе се играат на 24 и на 25 април.
| | веќе видена | слични
3 копии

Аутопсијата без пдговор за смртта на Моросини Аутопсијата врз телото на италијанскиот фудбалер, Пјермарио Моросини не даде одговор за причината за смртта на 25-годишниот фудбалер на Ливорно, јавија денеска италијанските медиуми. Моросини почина во саботата за време на натпреварот од Серија Б меѓу Пескара и Ливорно. Лекарскиот тим најави дополнителни токсиколошки анализи кои треба да ја дадат причината поради која Моросини почина на теренот. Медиумите ја пренесоа изјавата на градоначалникот на Пескара, Луиџи Машија дека полицаецот, кој го со својот службен автомобил го блокирал возилото на итната помош е суспендиран и е поведена истрага.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во понеделникот беше извршена аутопсија на трагично починатиот фудбалер на Ливорно, Пјермарио Моросини. Шестчасовната аутопсија не ги откри точните причини за неговата смрт, но сега е јасно зошто возилото на брзата помош доцнеше на стадион. Полицаецот кој е одговорен за донењето на брзата помош е суспендиран и протов него ќе биде покранета истрага. Возилото на сообрајќајната полиција во саботата го блокирало влезот на стадионот во Пескара, поради што луѓето мораа да го скршат прозорецот за да го тргнат автомобилот. Дури после тоа возилото на брзата помош можеше да влезе на терен, но се чини дека веќе беше доцна бидејќи Моросини почина на пат кон болница. „Со досегашните постапки и процедури не ни ја открија точната причина за смртта. Ќе мора да извршиме дополнителни тестирања, како и комплетна токсиколошка анализа“, изјави Д’Овидио по вчерашната аутопсија. Инаку тимот на Ливорно одлучи да го повлече од употреба дресот со бројот 25, кој го носеше Моросини. Од клубот соопштија дека на овој потег се решиле ...
| | веќе видена | слични

Аутопсијата која беше извршена над Пјермарио Моросини, фудбалерот на Ливорно кој во саботата почина откако колабираше на фудбалскиот терен, не ја утврди точната причина за смртта. Обдукцијата врз фудбалерот траела дури 6 часа, но резултатите се покажале како нецелосни. Според изјавата на патологот кој ја извршил обдукцијата, потребно е да се направат уште тестови за да се утврди причината за смрт. Моросини колабираше на теренот за време на натпреварот помеѓу Ливорно и Пескара од италијанската Серија Б, а почина истиот ден во болница. Пјермарио Моросини ќе биде погребан во родниот град Бергамо во четврток, а неговиот дрес со бројот 25 ќе биде повлечен како знак на почит кон прерано починатиот фудбалер.
| | веќе видена | слични

Лекарскиот тим соопшти дека шестчасовната аутопсија не ги дала точните причини за смртта на 25-годишниот фудбалер на Ливорно, Пјермарио Моросини, кој падна покосен на теренот во саботата за време на дуелот од Серија Б против Пескара. Член на тимот, доктор Кристијан Д’Овидио соопшти дека ќе бидат потребни дополнителни тестови, како и детален токсиколошки преглед за да се утврди зошто почина несреќниот Моросини. Срцев удар досега се посочуваше како евентуалната причина за трагичниот настан кој ја потресе Италија викендов. - Со досегашните постапки и процедури не ни ја открија точната причина за смртта. Ќе мора да извршиме дополнителни тестирања, како и комплетна токсиколошка анализа – изјави Д’Овидио по вчерашната аутопсија. Инаку тимот на Ливорно одлучи да го повлече од употреба дресот со бројот 25, кој го носеше Моросини. Од клубот соопштија дека на овој потег се решиле во знак на почит и сеќавање на младиот играч од средниот ред, кој настапуваше кај нив како позајмен фудбалер од Удинезе.
| | веќе видена | слични

Шест часа траеше обдукцијата која не покажа од што точно починал фудбалерот на Ливорно за време на мечот против Пескара во саботата во рамките од италијанската Серие Б. Еден од лекарите кој беше дел од тимот кој ја вршеше обдукцијата над починатиот фудбалер Пјермарио Моросини, Кристијан Д’Овидио изјави дека ќе бидат потребни дополнителни тестови за утврдување на причината за смртта. -Нема докази кои би ни овозможиле да утврдиме што е причината за смртта на несреќното момче. Сега мораме да направиме уште тестови, вклучувајќи и комплетен токсиолошки преглед, изјави Д’Овидио. Моросини падна на теренот за време на натпреварот, а потоа беше итно префрлен во болница каде само беше констатирана негова смрт. Засега само се знае дека тој починал од срцев удар.
| | веќе видена | слични

Од италијанскиот фудбалски второлигаш Ливорно соопштија дека одлучиле да го повлечат од употреба дресот со бројот 25, кој го носеше Пјермарио Моросини, фудбалерот кој трагично го заврши животот на саботната пресметка со Пескара. Од клубот велат дека се решиле на ваков потег во знак на почит и сеќавање на 25-годишниот фудбалер од средината на теренот. Инаку, Моросини во јануари пристигна во Ливорно како позајмен фудбалер од Удинезе. На кобната средба против Пескара, младиот фудбалер падна како покосен на тревникот во 31-та минута, а прва помош му пружија клупските лекари. Натпреварот веднаш беше прекинат, а подоцна Фудбалскиот сојуз на Италија донесе одлука да ги откаже сите викенд соочувања кои беа планирани во рамките на Серие А и Б. Трагичниот настан ги шокираше сите на Апенините, но и пошироко. Од повеќе страни пристигнаа понуди за помош на сестрата на Моросини, за која по смртта на преостанатите членови на семејството самиот се грижел. Соиграчот на починатиот фудбалер и капитен на Удинезе, Антонио Ди ...
| | веќе видена | слични

Останато

Денеска дојде време полошо од времето на комунистичка Југославија. Ако го спомнеш името Македонија ќе те прогласат за антиевропеец, ќе те прогласат за ...
сите 115 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Доживотна помош за сестрата на Моросини

Од:
До кого (е-маил):
Порака: