НАТО: Серијата талибански напади не ги менува плановите за повлекување

Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи ги нарече терористичките напади на талибанците во градовите Кабул, Џалалабад, Гардез и Пол-Алам неуспех на националното разузнавање и на НАТО. НАТО не менува ништо во своите планови за повлекување од Авганистан, соопшти портпаролот Оана Лунгеску по офанзивата на талибанците во Кабул и три други провинции. Според Лунгеску, „ова не се први вакви напади, а не очекувам ниту дека ќе бидат последни“. Таа нагласи дека во нападите нема многу жртви, што се должи и на подобрата оспособеност на авганистанските безбедносни сили. Карзаи го критикува НАТО Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи претходно во писмено соопштение изјави дека офанзивата на талибанците покажува дека има пропусти во работењето на разузнавачките служби, особено кај НАТО. Во првата изјава по 18-часовниот напад на талибанските милитанти, кому утрината крај му ставија авганистанските и сојузничките сили, Карзаи рече и дека авганистанските безбедносни сили докажале дека се способни да ја ...
| | веќе видена | слични

Најмалку 47 лица беа убиени во престрелките меѓу талибанците и авганистанските и коалициските сили во Кабул и во три соседни провинции По речиси 18-часовни жестоки борби, талибанските бунтовници биле принудени да се предадат. Авганистанскиот министер за внатрешни работи Бисмилах Мохамади изјавил дека се убиени 47 луѓе, од кои 36 бунтовници, осум припадници на авганистанските безбедносни сили и тројца цивили, а ранети се 40 лица, од кои 25 цивили. Серијата напади биле извршени во делот на Кабул, каде што се наоѓаат голем број амбасади, како и во неколку источни провинции. Според Ројтерс, експлозии и престрелки можеле да се слушнат во близина на дипломатските претставништва на Германија, Британија, Иран и на САД, а цел на напаѓачите биле и парламентот, руската амбасада, како и куќа што ја користат британски дипломати и хотелот „Стар“. Портпаролот на талибанците Забихулах Муџахид претходно нагласи дека овие напади се одмазда поради палењето на Куранот во базата на НАТО, убиството на 17 авганистански цивили, за ...
| | веќе видена | слични

Останато

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ го обвинува премиерот Зоран Заев, дека, како што велат, уживал во релаксирана атмосфера со косовскиот премиер Рамуш Харадинај, наместо ...
сите 302 | | | веќе видена

По добивањето на чистата препорака од ЕК за отворање на пристапните преговори важно е продолжување и продлабочување на реформите на патот кон ЕУ. Власта и ...
сите 226 | | | веќе видена

Тој побара од владата на СДСМ да се извини на опозицијата бидејќи ги манипулира граѓаните со изјавите дека опозицијата има информации за преговорите за спорот ...
сите 84 | | | веќе видена

Oд мај минатата година, многу позитивни работи се случија во вашата земја. Грција и Mакедонија никогаш не биле поблиску до решение за името, изјави министерот ...
сите 107 | | | веќе видена

Направете вкусно свинско каре кое ќе рашири неодолива арома. 1 кг. свинско каре без коски 2 лажици сенф 100 гр. кашкавал 2 колбаси 250 гр. шампињони ...
сите 75 | | | веќе видена

Триесет и седум годишната српска пејачка Наташа Беквалац беше брутално претепана од сопругот Лука Лазукиќ, само месец и половина откако го роди нивното прво ...
сите 175 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

НАТО: Серијата талибански напади не ги менува плановите за повлекување

Од:
До кого (е-маил):
Порака: