Брејвик: Убивав во самоодбрана

2 копии

Истакнувајќи дека дејствувал во самоодбрана, масовниот убиец Андерс Брејвик денеска на почетокот на судењето во Осло изјави дека не го признава норвешкиот суд за легитимен и ги отфрли обвинувањата за тероризам и кривична одговорност за убиствата. - Ги признавам делата, но не и кривичната одговорност, а тоа го извршив во самоодбрана, изјави Брејвик во судницата во Осло. Откако обвинителката Инга Бејер Енгх речиси еден час го читаше обвинението против Брејвик, вклучувајќи ги „актите за тероризам“ со наведување на имињата на сите 77 жртви и начинот како го загубиле својот живот, обвинетиот ги опиша своите постапки како „сурови, но неопходни“. Според неговите тврдења, тој делата ги извршил сам, во самоодбрана, а против оние кои ги нарече „државни предавници“ поради „отворање“ на Норвешка и доведување до мултикултурализам со дозволување „муслиманска инвазија на Европа“. Откако во судницата му беа извадени лисиците од рацете, тој ги поздрави присутните - роднини на жртвите, преживеани во нападите и новинарите, со ...
| | веќе видена | слични

Во Осло денеска продолжи судењето на масовниот убиец Андрес Бреивик кој е осомничен за убиство на 77 лица минатиот јуни во главниот град на Норвешка и на блискиот остров Утоја. Бреивик, облечен во црн костум, на третиот ден од судењето, ги поздрави судиите и присутните со крената рака со стегната тупаница, што симболизира поздрав меѓу екстремни десничари, пренесуваат новинските агенции. Бреивик за време на денешното вкрстено испрашување признал дека бил во Либерија, каде наводно се сретнал со еден српски националист, чиешто име одбил да го каже. Меѓутоа, полицијата верува дека станува збор за Милорад Улемак Легија иако норвешките власти не се сигурни дека тие двајца навистина се сретнале. Адвокатот на Улемак, за норвешката телевизија NRK, категорично тврдел дека до таква средба не дошло. „Кога Улемак првпат слушна за овие наводи, само се насмевна“, рекол Александар Зариќ, додавајќи дека Улемак никогаш не слушнал ни за Витезите темплари, на кои Бреивик се повикува и за кои обвинителството ...
| | веќе видена | слични

Осло, 18 април - Во Осло денеска продолжи судењето на десничарскиот екстремист Андрес Брејвик, кој е осомничен за убиство на 77 луѓе минатиот јун во главниот град на Норвешка и на блискиот осров Утоја. Брејвик (33), облечен во црно и денеска, на третиот ден од судењето ги поздрави судиите и присутните со дигната тупаница, што симболизира поздрав меѓу екстремните десничари, пренесоа агенциите. Тој денеска на вкрстеното испрашување призна дека бил во Либерија, каде наводно се сретнал со еден српски националист, чие име одбил да го каже. Меѓутоа полицијата смета дека се работи за Милорад Улемак Легија, иако властите во Норвешка не се сигурни дали тие двајца навистина се сретнале, а адвокатот на Улемак тврди дека немало средба. „КОга Улемак прв пат служна за тоа тврдење, само се насмеа“, вели неговиот адвокатАлександар Зариќ, додавајќи дека Улемак никогаш не слушнал за Витезите темплари, на кои Брејвик се повикува и за кои тужителството смета дека не постојат, пренесе „Танјуг“. Тој вчера изјави дека верува оти ...
| | веќе видена | слични

Во Осло продолжува судењето на екстремистот Андерс Брејвик, кој е осомничен за убиство на 77 луѓе. Тој повторно ги поздрави присутните во судницата со тупаница, што го симболизира поздравот меѓу екстремните десничари. Брејвик вчера пред судот изјави дека го извршил најспектакуларниот политички напад во Европа од Втората светска војна, додавајќи дека истиот би го повторил. Семејствата на убиените го обвинија судијата зашто му дозволил на Брејвик да го искористи процесот за негова лична пропаганда. Иако Брејвик го призна убиството на 77-те луѓе, целта на судот е да се прогласи неговата ментална способност. Доколку судот ги прифати наодите на експертите дека тој е ментално способен да одговара кривично, му се заканува казна затвор од 21 година, со можност да биде продолжена доживотно.
| | веќе видена | слични

"Норвешкиот масовен убиец Андрес Беринг Брејвик, кој уби 77 лица во два монструозни напади, денеска пред обвинителите на судењето изјави дека тој бил воен херој борец против муслиманите, јави „Euronews“. На почетокот на третиот ден од судењето, адвокатите на обвинителството сакале да дознаат дали 33-годишниот ги извршил сам злосторствата или бил дел од некоја меѓународна група. Брејвик изјави дека патувал од Либерија до Лондон за да се запознае со луѓе кои имаат слични гледишта на него. Во Либерија тој се запознал со српски националист, кој тврди дека е баран за воени злосторства, но одби да даде понатамошни детали, избегнувајќи прашања во врска со обезбедувањето, кое тврди дека го најмил. Обвинетиот пред судот изјавил и дека неговото алиби за влегување во Либерија било дека работел за УНИЦЕФ. Имено Брејвик призна дека ги извршил двата напади минатото лето, но негира дека извршил криминални дела. Половина од неговите жртви беа тинејџери, членови на владејачката Лабуристичка партија, која Брејвик ја ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Судењето на норвешкиот масовен убиец Андерс Брејвик продолжува денеска во Осло. Имено, тој е осомничен за убиство на 77 луѓе минатото лето во главниот град на Норвешка и на блискиот остров Утоја. 33-годишниот Брејвик и денеска, на третиот ден од судењето, ги поздрави судиите и присутните во судницата со тупаница, што го симболизира поздравот меѓу екстремните десничари. Тој вчера пред судот изјави дека го извршил најспектакуларниот политички напад во Европа од Втората светска војна, додавајќи дека истиот би го повторил. - Го извршив најсофистицираниот и најспектакуларниот политички напад во Европа од Втората светска војна... Да, повторно би го направил тоа, истакна Брејвик. Тој има пет дена да објасни зошто ја активирал бомбата пред седиштето на Владата во Осло, каде загинаа осум луѓе, а потоа на островот Утоја, во младинскиот камп на Лабуристичката партија, уби 69 лица. Брејвик тврди дека дејствувал „во самоодбрана“, односно „од добрина, а не од зло“, како и дека Европа е претворена во „мултикултурен ...
| | веќе видена | слични

Сведочењето на Брејвик, кој ќе биде будно следен од психијатрите во судницата, ќе се земе како клучен доказ при одлуката дали тој е кривично непресметлив Андер Беринг Брејвик, кому во Осло му се суди поради убиство на 77 луѓе лани на 22 јули, вчера, на вториот ден од судењето, го почна своето сведочење со изјавата дека извел најспектакуларен политички напад во Европа од Втората светска војна и дека повторно би го сторил истото. - Го изведов најсофистицираниот и најспектакуларен напад во Европа по Втората светска војна - изјавил Брејвик на почетокот од судењето. Иако ги призна бомбардирањата и нападите во младинскиот камп, Брејвик се изјасни за невин по обвиненијата за тероризам и за масовно убиство. - Овие дела се чин на добрина, а не е на зло - рекол тој, додавајќи дека ја ублажил својата реторика поради загриженост за жртвите. По оваа изјава, судијата се обидел да го прекине неговиот говор, но безуспешно. Брејвик упати остра критика до норвешката влада и до владите на европските земји бидејќи ги ...
| | веќе видена | слични

Андрес Беринг Брејвик на вчерашното рочиште повторно го бранеше својот напад во кој уби 77 луѓе, велејќи дека повторно би го направил истото. - Го изведов најспектакуларниот и најсофистициран напад во Европа по Втората светска војна. И повторно би го направил истото – студено изјави Брејвик на вториот ден од сослушувањето. Тој тврди дека неговиот чин бил базиран на добрина, а не на зло и дека направил сè за да заштити животи. - Јас сум револуционер, а тие што ме нарекуваат злобен, не ме разбрале - додаде норвешкиот убиец. Брејвик го почна вториот ден од судењето со читање писмена изјава во која нагласи дека е претставник на европското и норвешко движење на отпор. Тој има пет дена да ги објасни своите два грозни чина во Осло и на островот Утоја, но на почетокот на своето излагање рече дека нема потреба од толку време бидејќи сè може да објасни за само еден час. На првиот ден од судењето призна дека го извршил масакрот, но се изјасни како невин тврдејќи дека сè направил во самоодбрана, бранејќи ја Норвешка од ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Младинскиот сојуз АУФ на норвешката Работничка социјалдемократска партија е „мошне сличен на Хитлер југенд“ и убиените на островот Утоја не беа никакви недолжни деца, туку политички активисти кои работеа за мултикултурализам, изјави денеска убиецот Андерс Беринг Брејвик. Како што јави дописникот на МИА, Брејвик на денешното судење, пред паузата за ручек, побара да биде ослободен. Тој истовремено повторно рече дека би ги повторил оружените напади, кога за тоа би му се укажала шанса. Преку своите дела, како што рече, сакал да спречи крвопролевање, кое би требало да биде последица доколку „мултикултурализмот“ не биде спречен. Брејвик исто така ги спореди муслимските енклави во Европа со канцер. - Навистина е малку несфатливо да се седи овде и да се слуша ова, изјави за Норвешкото радио застапникот на оштетените во судскиот процес, Кристиан Лундин. Брејвик, на кого во Осло му се суди поради убиство на 77 луѓе, што се случи на 22 јули 2012 година, денеска, на вториот ден од судењето, изјави дека извел ...
| | веќе видена | слични

„Изведов еден од најсофистицираните напади во Европа од завршувањето на Втората светска војна“, вака го започна своето сведочење Андерс Бреивик. „Да можам, повторно би го сторил истото“, додал тој. Бреивик, кој уби 77 лица во Норвешка, ја започна својата одбрана со читање на неговата писмена изјава на вториот ден од судењето. „Овие дела се направени од добрина, тие не се зло, Не се плашам од затвор ниту од помислата дека таму ќе го минам целиот живот. Јас сум роден во затвор во кој не смеам јавно да ги искажам своите уверувања. Тој затвор се вика Норвешка“, ладно порачал Бреивик. Бреивик има пет дена за да го објасни монструозното злосторство и зошто во 2011 година ја активирал бомбата пред седиштето на владата во Осло и усмрти осум лица, а потоа на островот Утоја во младинскиот камп на Лабуристичката партија уби 69 тинејџери. На првиот ден од судењето тој ги призна убиствата, но рече дека не прифаќа никаква вина, бидејќи ја бранел Норвешка од муслиманите и од мултикултурализмот. Тој додал ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пред три дена заврши во притвор а заедно со останатите обвинети за 27 април беше на сослушување . Од затворот во Шутка Владимир Атанасовски екс директорот на ...
сите 435 | | | веќе видена

Во чест на празникот „Свети Климент Охридски“ во Собранието на Република Македонија денеска беше врачена истоимената државната награда за 2018 година. ...
сите 197 | | | веќе видена

Во Штип и Тетово утре ќе се одржат последните две од вкупно петте јавни дебати што ги организира Владата за четирите нацрт-амандмани. На трите одржани во ...
сите 312 | | | веќе видена

Со мнозинство гласови вчера и завчера пратениците ги усвоија нацрт амандманите на Уставот на Република Македонија со кои државата ќе се преименува во Република ...
сите 56 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на протестниот марш во Кочани упати барање до Владата да се формира независно тело кое што ќе го предводи ...
сите 151 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Брејвик: Убивав во самоодбрана

Од:
До кого (е-маил):
Порака: