Вардар про освојувач на премиерната титула во СЕХА лигата

Ракометарите на Вардар про го освоија шампионскиот пехар во премиерната сезона на регионалната СЕХА лига откако во финалето на фајнлфор турнирот во Загреб славеа над Металург со 21-18. „Црвено-црните“ по вчерашната елиминација на најголемиот фаворит, домаќинот Загреб, денеска успеаја да го совладаат и големиот ривал и актуелен шампион на Македонија, по што заслужено се закитија со победничкиот трофеј. - Не паничевме, цело време верувавме дека можеме да направиме пресврт. Имам добра, натпреварувачка екипа, која знае кога и како да одигра. Правилно ги распоредивме силите, и иако дојдовме како аутсајдери, на крајот победивме. Ќе останеме впишани како први победници во СЕХА лигата, што претставува голема чест за нашиот клуб, а и дополнителен мотив за мене како тренер – изјави тренерот на Вардар, Веселин Вујовиќ. Ракометарите на Металург иако во неколку наврати имаа предност од пет и од шест голови, им дозволија на борбените „црвено-црни“ кои не се предаваа, да ги стасаат. Во 52. минута Вардар дојде до ...
| | веќе видена | слични

Вардар про е најдобриот ракометен тим на Балканот и е првиот освојувач на регионалната ракометната СЕХА лига. Во историското македонски финале од СЕХА лигата во Загреб Вардар со 21-18 го победи својот најголем ривал Металург и го понесе првиот шампионски трофеј во лигата во која партиципираа најдобрите екипи од Македонија, Хрватска, Србија, Босна, Црна Гора и Словачка. Првиот завршен турнир во новоформираната СЕХА лига нашиот вице шампион го започна во улога на аутсајдер во конкуренција на учесниците во Лигата на шампионите домаќинот Загреб, македонскиот првак Металург и одличниот состав на Татран. Но маестрално физички подготвениот Вардар на крајот турнирот во Загреб го затвори како шампион победувајќи ги на патот кон премиерниот трофеј во СЕХА лигата најголемите ривали од овие простори Загреб во полуфиналето и Металург во големото финале со 21-18. Во два скоро идентични меча вардарци со маестрална игра во финишот во кој дојде до израз нивната одлична физичка подготвеност се враќаа од скоро ...
| | веќе видена | слични

„Црвено-црните“ го победија домаќинот Загреб во полуфиналето, а потоа и градскиот ривал Металург во мечот за трофејот Капитените на Вардар, Металург и на Загреб со пехарите за освоените места ракометарите на Вардар се први освојувачи на Регионалната лига, откако во финалето во Загреб (Хрватска) го совладаа Металург со 21-18. „Црвено-црните“ во полуфиналето беа подобри со 30-29 од фаворизираниот домаќин Загреб, а Металург го победи словачки Татран Прешов со 26-25 во саботата. Загреб славеше против словачки Татран Прешов со 31-29 во мечот за 3-то место. НАЈГОЛЕМО БАЛКАНСКО ДЕРБИ Задоволен сум што Вардар влегува во историјата како прв освојувач на лигата. Морам да истакнам дека го ценам Металург. Нашиот дуел претставува најголемо балканско дерби во моментов и голема победа на македонскиот ракомет е што Вардар и Металург играа во финалето во Загреб, вели тренерот на Вардар, Веселин Вујовиќ. Металург одлично го отвори мечот, во кој имаше водство до 52. минута, кое изнесуваше шест гола во првиот и пет во ...
| | веќе видена | слични

Вардар ќе остане запаметен како првиот клуб што триумфирал во СЕХА-лигата, но истовремено и како клуб што го одиграл и првиот меч сезонава, оној во Бања Лука против Борац Вардар про го разби „малерот“ против Металург, исто како и Веселин Вујовиќ против Лино Червар. Во 12 последните дуели на двата скопски клуба, „црвено-црните“ само двапати победиле, а овој триумф во Загреб, во финалето на СЕХА-лигата, 21-18 е најава и за интересни меѓусебни мечеви во домашното првенство и Kупот. Во првата сезона на СЕХА-лигата, клубовите од Македонија ги однесоа сите лаври, освојувајќи ги првите две места, пред Загреб и Татран Прешов. Вардар ќе остане запаметен како првиот клуб што триумфирал во СЕХА-лигата, но истовремено и како клуб што го одиграл и првиот меч сезонава, оној во Бања Лука против Борац. Вардарци дојдоа како „аутсајдери“, но уште во полуфиналето го направија најголемото изненадување, елиминирајќи го Загреб (30-29) и најавувајќи ја на тој начин двојната сензација. Металург тешко стигна до финалето победувајќи ...
| | веќе видена | слични

Во финалето на завршниот турнир во Загреб, сосема неочекувано, но заслужено, екипата на Вардар ПРО го освои шампионскиот пехар откако славеше против Металург со 21:18 Ракометарите на Вардар ПРО се првите победници во новоформираната СЕХА лига откако во финалето на регионалното натпреварување, во Загреб славеа против Металург со 21:18 (10:12). Третото место му припадна на Загреб КО кој славеше против словачкиот шампион Татран Прешов со 31:29 (14:11). Според новинарското жири за најдобар ракометар на турнирот е прогласен играчот на Загреб КО Златко Хорват, а за најдобар голман чуварот на мрежата на Металург, Дарко Станиќ. Наградите на најдобрите ги врачи селекторот на ракометната селекција на Хрватска, Славко Голужа. "Црвено-црните" како шампиони на еден проект за кој следат најавите дека од година на година треба да расте во висините на вистинскиот европски квалитет, сосема заслужено стигнаа до шампионскиот пехар. По триумфот над Загреб КО во полуфиналето избраниците на Веселин Вујовиќ во загрепската "Арена" ...
| | веќе видена | слични

По неуспехот на завршниот турнир во ракометната СЕХА лига, раководството на Загреб Кроација Осигурање реши да му врачи отказ на тренерот, Ивица Обрван. Хрватскиот шампион беше најголемиот фаворит за освојување на првото место во премиерното издание од регионалната лига, но Загреб КО во полуфиналето беше елиминиран од Вардар ПРО, кој на крајот успеа да триумфира во ова натпреварување. Местото на Обрван ќе го зазема Славко Голужа, кој во моментов работи и како селектор на хрватската ракометна репрезентација.
| | веќе видена | слични

Македонскиот ракометен шампион, Металург ќе игра во финалето на регионалната СЕХА лига. Во полуфиналниот дуел, Металург попладнево славеше над словачкиот Татран Прешов со 26-25. Многу потешко од очекувањата, Металург се справи со Татран.Влезе во неизвесна завршница иако воведното полувреме најавуваше релативно рутински триумф. Сепак катастрофалните 10 минути на почетокот од второто полувреме, го вратија Татран во игра. Во финишот Металург успеа да ја одбрани минималната предност и да обезбеди финале во првото издание од СЕХА лигата. Козлина со 6 гола беше прв стрелец во нашиот тим, Маркович и Алошевски постигнаа по 5. Лошо издание на голот имаше Дарко Станиќ, запиша само 6 одбрани. Утре во финалето Металург ќе игра со победникот од пресметката меѓу Вардар Про и домаќинот Загреб. /К.П.Н.
| | веќе видена | слични

Ракометарите на Вардар ПРО донесоа во клубската историја нов трофеј, шампиони на регионалната СЕХА лига. Црвено-црните покажаа менталитет кој му недостасува на македонскиот ракомет и покажаа како загубени натпревари можат да се претворат во победи. Вардар ПРО направи две големи изненадувања на фајнал-фор турнирот во Загреб. Особено изненади елиминацијата на првиот фаворит и домаќин Загреб Осигурување и тоа со стрплива игра во самиот финиш . Избраниците на Веселин Вујовиќ победнички карактер демонстрираа и во финалето против традиционалниот ривал Металург кога негативата од 5 гола по првиот дел не само што ја анулираа туку на крајот и убедливо триумфираа со 21-18. Со оваа победа Вардар влезе во историјата на регионалното натпреварување како прв победник на СЕХА лигата. Ова е извонредно важна победа за Вујовиќ и неговите пулени во пресрет на завршните дуели од националниот куп и првенството на Македонија. Металург очигледно ќе мора да заигра многу поодговорно и поангажирано ако сака и натаму да владее ...
| | веќе видена | слични

Срамот што „ракометната институција“ Загреб КО го доживеа со неосвојувањето на трофејот во СЕХА со својата “глава“ го плати Ивица Обрван. Со итна реакција од раководството на Загреб КО по поразот од Вардар про во полуфиналето на регионалната СЕХА лига, сменет е Ивица Обрван, а екипата до крајот на сезоната ќе ја води хрватскиот селектор Славко Голужа. Хрватскиот клуб беше премногу сигурен дека ќе го освои пехарот во првата сезона од регионалното натпреварување, ја превзема и организацијата на завршниот турнир во „Арена“ во Загреб, но на Ивица Обрван, Ивано Балиќ, Златко Хорват и на останатите им се случи „Вардар про“. Македонскиот состав предводен од Веселин Вујовиќ во полуфиналето го победи Загреб КО, а во финалето го преслуша и големиот ривал Металург. „Освојувањето на третото место на завршниот турнир во СЕХА лигата е неуспех кој донесе и финансиски загуби“ , истакна директорот на Загреб КО, Јосип Губерина, образложувајќи го отказот за Ивица Обрван. Од денеска, кормилото му е доверено на Славко Голужа. ...
| | веќе видена | слични

Иако помалку неочекувано, хрватскиот ракометен шампион Загреб КО денеска му врачи отказ на својот тренер, Ивица Обрван. Раководството на клубот реши да го назначи актуелниот хрватски селектор Славко Голужа за нов тренер на екипата која викендов го освои само третото место на фајналфор турнирот на регионалната СЕХА-лига. Според хрватските медиуми, токму поразот на Загреб во полуфиналето од Вардар Про бил причината за разделбата на Обрван и хрватскиот тим. Одлуката е изненадувачка затоа што и покрај неуспехот во СЕХА-лигата, Загреб стигна до четврт-финалето на Лигата на шампионите и сезонава оствари историска победа на гостувањето кај Барселона. „Третото место на СЕХА фајналфорот е неуспех и му донесе и финансиски загуби на клубот“ – изјави еден од членовите на раководството на клубот кој потврди дека Голужа ќе ја извршува функцијата до крајот на сезоната.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

На снимките се слуша како тој бара контакт со Вице Заев, брат на премиерот Зоран Заев и вели дека ако не се заврши работата, „ќе крварат сите“. „Ако треба крв, ...
сите 675 | | | веќе видена

Денес караванот „Обнова на Македонија“ се наоѓа во Дебар на отворени и директни средби и разговори со граѓаните на Дебар и жителите на околните села. Токму ...
сите 443 | | | веќе видена

Полицијата уапсила десет лица утринава на повеќе локации во Ѓорче Петров, Арачиново, Грчец, Чаир, Визбегово, Бардовци, Студеничани и Центар, а дел од уапсените ...
сите 169 | | | веќе видена

Екс министерката Гордана Јанкуловска и поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се само дел од поранешните функционери кои пред судот во Стразбур се ...
сите 379 | | | веќе видена

По масовниот протест од минатата недела, членови и поддржувачи на локалната иницијатива Fridays for future и овој петок се собраа да продискутираат за ...
сите 68 | | | веќе видена

Додека енергијата на Месечината во Овен се движи директно, се движиме во квадратот на Сонцето и Нептун, што ни дава сосема поинаква насока. Затоа и ...
сите 117 | | | веќе видена

Владата ќе ја почитува препораката од Венецијанската комисија. Законот за употреба на јазиците по трет пат се враќање пред пратениците. Откако Комисијата ...
сите 98 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вардар про освојувач на премиерната титула во СЕХА лигата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: