Велигден масовно прославен на Плаошник

Биењето на камбаните во храмовите на Македонската православна црква, точно на полноќ, ја најавија радосната вест за воскресението Христово. И покрај променливото време и дождот, илјадници верници ги посетија црквите и манастирите во Охрид, а најмасовно Велигден беше одбележан во Свети Климентовиот храм Св. Пантелејмон на Плаошник, пишува “Охрид Њуз“, пренесува Нетпрес. Со празничната богослужба чиноначалствуваше митрополитот Дебарско - кичевски г. Тимотеј кој им ги честита Велигденските празници на бројните верници меѓу кои имаше и познати лица од јавниот живот. Заедно со верниците Велигден на Плаошник го дочека и претседателот на Собранието на Републока Македонија, Трајко Велјаноски. “Сакам на сите граѓани на Република Македонија од православна вероисповед да им го честитам најголемиот христијански празник, да им посакам благосостојба, спокој и секако напредок на земјата“, изјави Велјаноски. Пред верниците беше прочитано Велигденското послание на Поглаварот на Македонската православна црква ...
| | веќе видена | слични

Скопје, 15 април - Лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово Велигден, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква, арихиепископот Охридски и Македонски, господин господин Стефан и до сите православни верници во Република Македонија. „Дозволете ми Вам лично, на членовите на Синодот, на Вашето ценето свештенство и монаштво, на сите православни верници во Република Македонија, да Ви упатам срдечни честитки по повод големиот христијански празник Воскресение Христово Велигден со најискрени желби за добро здравје, благосостојба и мирен духовен живот. Во оваа прилика сакам да го истакнам моето уверување дека Македонската православна црква ќе продолжи да дава придонес во јакнењето на меѓуверскиот дијалог, негувањето на мултикултурната и мултиконфесионална соработка на сите граѓани на Република Македонија. Негувањето на овие вредности е од исклучително значење за промоцијата на културата, традицијата и идентитетот на македонскиот народ и ...
| | веќе видена | слични

Останато

На Jутјуб се појавија снимки на кои се слуша како глас кој наликува на познатиот бизнисмен кој е сведок во „Рекет“, но и обвинет во случај на СЈО, како бара ...
сите 669 | | | веќе видена

Екс министерката Гордана Јанкуловска и поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се само дел од поранешните функционери кои пред судот во Стразбур се ...
сите 441 | | | веќе видена

Десет лица од скопските села Грчец и Арачиново се уапсени во големата полициска акција која започна денеска во пет часот наутро, а запленети се и автомобили, ...
сите 162 | | | веќе видена

По масовниот протест од минатата недела, членови и поддржувачи на локалната иницијатива Fridays for future и овој петок се собраа да продискутираат за ...
сите 77 | | | веќе видена

Додека енергијата на Месечината во Овен се движи директно, се движиме во квадратот на Сонцето и Нептун, што ни дава сосема поинаква насока. Затоа и ...
сите 117 | | | веќе видена

Владата ќе ја почитува препораката од Венецијанската комисија. Законот за употреба на јазиците по трет пат се враќање пред пратениците. Откако Комисијата ...
сите 95 | | | веќе видена

Во понеделникот вечерта во Париз, каде беше „испорачана“ Златната топка во 2019 година за Лео Меси, го сруши секој рекорд на публиката на социјалните медиуми. ...
сите 197 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Велигден масовно прославен на Плаошник

Од:
До кого (е-маил):
Порака: