Јануарската инфлација во еврозоната 8,6 отсто, во ЕУ 10 отсто


Во февруари цените на бензинот во Европа паднаа на најниско ниво во последната година и половина, но цените на храната продолжуваат со нагорниот тренд. – Кога ...
| | веќе видена | слични

Инфлацијата во еврозоната во февруари падна на 8,5%, што е најниско ниво од мај минатата година, објави Евростат. На годишно ниво најмногу поскапеле храната, ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Започна со енергијата, но кризата со зголемените трошоци за живот сега се прошири на сите сектори и ја погодува цела Европа и пошироко. Проблемот има многу ...
| | веќе видена | слични

Во јануари цените на храната во Европската унија пораснаа во просек за 18,4 отсто во споредба со претходната година. Унгарија е „шампион“ во поскапувањата на ...
| | веќе видена | слични

Како Швајцарија ја надмина високата инфлација и што можеме да научиме од неа? Александра Спасеска 27.02.2023 / 16:37 Бизнис Додека земјите ширум светот се ...
| | веќе видена | слични

Илјадници демонстранти излегоа вчера на улиците на португалскиот главен град Лисабон за да побараат подобри услови за живот во време кога високата инфлација ...
| | веќе видена | слични

Кризата на трошоците за живот започна со цените на енергенсите, а сега се прошири во сите сектори и ја зафати цела Европа и пошироко, објави Еуроњуз. Проблемот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот Стево Пендаровски ги демантира тврдењата на лидерот на Демократско движење, Изет Меџити, кој пред неколку дена изјави дека на 9 Мај годинава, во ...
сите 359 | | | веќе видена

Лидерот на најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во обраќањето на годишната конференција на УМС на ВМРО-ДПМНЕ, кажа дека не го прави ...
сите 259 | | | веќе видена

Седумдесет и пет прекршоци се констатирани при акциска контрола на Министерството за внатрешни работи со цел зголемување на безбедноста на учениците, односно ...
сите 248 | | | веќе видена

Тешка сообраќајна незгода се случила на патот во село Враништа, Струшко, при што млад возач со своето возило излетале од патот и завршил во Специјалната ...
сите 211 | | | веќе видена

Западот „директно се бори“ против Русија во Украина, рече рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во седиштето на ОН во Њујорк. „Можете тоа да го ...
сите 336 | | | веќе видена

Министерката за надворешни работи на Косово, Доника Грвала, по средбата со нејзиниот грчки колега, Гиоргиос Герапетритис, во рамки на заседанието на ...
сите 11 | | | веќе видена

Хеликоптер на МВР вчера исфрли над 45 тони вода при гаснењето на пожарот кај село Милетино, општина Брвеница. Како што соопшти МВР, по барање на Центарот за ...
сите 138 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Јануарската инфлација во еврозоната 8,6 отсто, во ЕУ 10 отсто

Од:
До кого (е-маил):
Порака: