Москва планира дополнително оданочување на своите нафтени компании за да го наполни испразнетиот буџет

Време зa читање: 2 минути Москва размислува за еднократен дополнителен данок на дополнителни приходи за големите корпорации (windfall tax,н.з.) како мерка за ...
| | веќе видена | слични

Банкарската групација „Голдман Сакс“ предвидува дека цената на нафтата постепено ќе се зголемува на 100 долари за барел. Западните медиуми објавија дека ...
| | веќе видена | слични

Ограничувањата на руската трговија со нафта ги зголемуваат влоговите во долготрајниот економски ќор-сокак што го преобликува глобалниот енергетски пазар Кој е ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Одлуката на Русија да го скрати производството на нафта за 500,000 барели дневно покажува дека е неспособна да ја продаде суровината, а поради строгите санкции ...
| | веќе видена | слични

-Тие го скратија производството затоа што едноставно не можат да продадат (нафтата), не затоа што сакаат да ја користат нафтата и нафтените производи како ...
| | веќе видена | слични

Ако некој има пари и не сака да ги инвестира во недвижен имот, автомобили или нешто слично, може да ги инвестира во злато – и тоа не во форма на накит, туку ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Од наша страна предлогот на Ковачевски не беше прифатен заради тоа што предлогот од таа страна беше уставни измени да почнат, да се влезе во некоја т.н. ...
сите 614 | | | веќе видена

Пропустите за кои слушнавме деновиве на Кардиохирургија се пред се од организациски и од финансиски карактер и затоа прво требаше да биде разрешен ...
сите 305 | | | веќе видена

Британското Министерство за одбрана денеска информира за „значително зголемување на борбите на голем број сектори на фронтот во Украина во последните 48 часа“. ...
сите 58 | | | веќе видена

Албанскиот премиер Еди Рама повторно бранува со своето однесување. Тој на неодамнешниот самит на Европската политичка заедница во Кишињев со својот потег ги ...
сите 202 | | | веќе видена

Тешка сообраќајна несреќа се случи попладнево во Охрид. Несреќата се случила на булевар „Туристичка“ спроти пазарчето во Охрид, информираат од МВР. До ...
сите 109 | | | веќе видена

На 06.06.2023 во 16.45 часот во СВР Велес било пријавено дека на ул.„Андон Шурков" во Велес се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко моторно возило ...
сите 152 | | | веќе видена

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи во Топ Тема на телевизија Телма се осврна на концептот кој го промовираше во Брисел „Повеќе интеграција пред ...
сите 202 | | | веќе видена

Голем број познаници, пријатели и колеги денес дојдоа во Македонскиот народен театар и се простија од актерот Трајче Ѓорѓиев. Комеморацијата започна со исечоци ...
сите 41 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Москва планира дополнително оданочување на своите нафтени компании за да го наполни испразнетиот буџет

Од:
До кого (е-маил):
Порака: