ЗЕМЈОТРЕСОТ ЈА УНИШТИ И ТУРСКАТА ЕКОНОМИЈА Први проценки: трошоците за санација 5,5 отсто од БДП, пазарот пред колапс

Економската перспектива на Турција ќе се влоши поради хуманитарната катастрофа предизвикана од земјотресите. Раните проценки на штетите укажуваат на зголемена ...
| | веќе видена | слични

Изненадувачкото отворање на кинеската економија, откако пандемијата на ковид-19 се стави под контрола, и нејзините пошироки ефекти, особено во туризмот, се ...
| | веќе видена | слични
14 копии

Време зa читање: 6 минути Високите цени на гасот и постојаната инфлација продолжуваат да влијаат на економската перспектива, соопшти денеска Европската банка ...
| | веќе видена | слични

Инфлациските притисоци во еврозоната остануваат високи и Европската централна банка (ЕЦБ) ќе продолжи да ги зголемува каматните стапки за да ја смири ценовната ...
| | веќе видена | слични

По Светската банка, и Европската банка за обнова и развој (ЕБРД) ја намали прогнозата за растот на македонската економија во 2023 година од 2,3 проценти, ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Директната штета од урнатите објекти во Турција во разорниот земјотрес на 6 февруари може да достигне 2,5 отсто од бруто домашниот производ на државата, што е ...
| | веќе видена | слични

Вкупниот број жртви од земјотресот, во Турција и во Сирија, достигна повеќе од 41.000 луѓе. Милиони имаат потреба од хуманитарна помош, а многу преживеани ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

По вчерашната лидерска средба помеѓу Димитар Ковачевски и Христијан Мискоцки, се огласија градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ, чиј претседател е Мицкоски. ...
сите 653 | | | веќе видена

Секретарот на Советот за безбедност на Русија, Николај Патрушев денеска изјави дека по наредба на Киев во хидроцентралата „Дњепропетровск“ е испуштена вода, ...
сите 237 | | | веќе видена

По разрешувањето на директорот на Клиниката за кардиохирургија, Сашко Јовев, јавноста не стивнува со коментари и изразување на поддршка на социјалните мрежи. ...
сите 191 | | | веќе видена

Го повикувам да биде национален советник за кардиохирургија, изјави министерот за здравство Фатмир Межити за проф. д-р Сашо Јовев, кого пред неколку дена го ...
сите 126 | | | веќе видена

На 06.06.2023 во 16.45 часот во СВР Велес било пријавено дека на ул.„Андон Шурков" во Велес се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко моторно возило ...
сите 191 | | | веќе видена

Ние тоа нема да му го дозволиме. Тој, очигледно ја препознал подадената социјалдемократска рака и фатен во небрано пред одлуките кои мора да се донесат за ...
сите 309 | | | веќе видена

Тешка сообраќајна несреќа се случи попладнево во Охрид. Несреќата се случила на булевар „Туристичка“ спроти пазарчето во Охрид, информираат од МВР. До ...
сите 101 | | | веќе видена

Полицијата го уапси И.М.(63) од Ресен затоа што во зградата на општина Ресен физички нападнал вработен во Одделението за урбанизам во општина Ресен. По целосно ...
сите 254 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЗЕМЈОТРЕСОТ ЈА УНИШТИ И ТУРСКАТА ЕКОНОМИЈА Први проценки: трошоците за санација 5,5 отсто од БДП, пазарот пред колапс

Од:
До кого (е-маил):
Порака: