Предлог на српското здружение ХОРЕС бакшишот во Србија да биде вклучен во фискалната сметка како задолжителна ставка

Српското Здружение на хотелиерско угостителство (ХОРЕС) предлага воведување бакшиш до 10 отсто како задолжителна ставка на фискалната сметка. Овој предлог ...
| | веќе видена | слични

Во подрачјето „Слободно движење на капиталот и плаќања“ била образложена примената на законската регулатива за одделните капитални трансакции коишто се во ...
| | веќе видена | слични

Претставници од Народната банка во рамки на билатералниот скрининг за вториот кластер „Внатрешен пазар“ имале свои излагања во однос на слободното движење на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Време зa читање: 2 минути Народната банка е активно вклучена во активностите на работните групи за подготовка на преговарачките позиции за пристапување на ...
| | веќе видена | слични

Повеќе од половина од сите дневни трансакции во продавници, ресторани и на други места се вршени со монети и готовина минатата година, објави Европската ...
| | веќе видена | слични

Здружението на хотелиери и угостители на Србија ХОРЕС покрена иницијатива за воведување на бакшишот во фискалните сметки како посебна ставка. Се предлага ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Доколку граѓанинот ја загуби или му е украдена платежната картичка, при што со неа се извршени трансакции коишто не ги авторизирал тој, законски се ограничува ...
| | веќе видена | слични

Како што соопшти Секретаријатот за европски прашања (СЕП), преговарачкиот тим го предводи заменичката на главниот преговарач со ЕУ, Дрита Абдиу-Халили, која во ...
| | веќе видена | слични

Во Брисел продолжуваат билатералните скрининг состаноци од Кластер 2, „Внатрешен пазар“, а на денешната билатерална скрининг агенда е состанокот Поглавје 4, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

ДУИ и Али Ахмети не одлучуваат дали ќе ја напуштат Владата, СДС треба да се охрабри за подадената рака за преодна влада, е реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ по ...
сите 991 | | | веќе видена

Главниот претставник на ОН за хуманитарна помош, Мартин Грифитс, денеска предупреди дека уривањето на браната Каховка уште повеќе ќе им го отежне животот на ...
сите 398 | | | веќе видена

Кардиохирургот д-р Сашко Јовев изјави дека и по неговото разрешување од директорската функција на државната Кардиохирургија, клиниката останува функционална и ...
сите 341 | | | веќе видена

Центарот за управување со кризи (ЦУК) ја координира работата на институциите. Се слушнав со градоначалникот на Делчево и веднаш нашите служби, дежурниот ...
сите 109 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интервју за Сител одговори што му треба на ВМРО-ДПМНЕ да влегува во влада со апсолутна предност на анкетите. Има ...
сите 66 | | | веќе видена

Времето денеска претпладне беше сончево со променлива облачност, а од пладневните часови ќе биде нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер, ...
сите 199 | | | веќе видена

СВР Велес вечерва излезе со официјална информација по видеото за тепачка на двајца директори на училишта во Кавадарци, објавено на социјалните мрежи. – Денеска ...
сите 289 | | | веќе видена

Вагнер беше обвинет за поттикнување анархија на линиите на фронтот на Русија, откако еден од воените команданти на Кремљ тврдеше дека платениците на Пригожин ...
сите 49 | | | веќе видена

Осомничениот за нападот со нож врз деца и постари лица во градот Анеси на француските Алпи е префрлен во истражен затвор каде што ќе биде задржан во очекување ...
сите 63 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Предлог на српското здружение ХОРЕС бакшишот во Србија да биде вклучен во фискалната сметка како задолжителна ставка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: