ЕКСПЕРТИ ТВРДАТ: Технологијата ќе избрише илјадници работни места, Амазон до 2030 година ќе има повеќе роботи од работници


Време зa читање: 2 минути Растот на автоматизацијата на работното место ќе се забрза оваа деценија, при што работниците роботи веројатно ќе ги надминат ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Компанијата за роботи на „Амазон“, „Зукс“, носи самоуправувачки автомобил без волан или педали на јавните патишта во САД како дел од експериментот за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Возилото на компанијата Zoox во сопственост на Амазон е невообичаено по тоа што нема волан, ниту педали за гас, ниту пак сопирачки. Голем број автомобилски и ...
| | веќе видена | слични

Оваа недела во Холандија се одржува самит на кој ќе се разговара за употреба на вештачка интелигенција во војската и на бојните полиња. Четботот на „ChatGPT“ ...
| | веќе видена | слични

Можеме да очекуваме дека на патиштата ќе се појават се повеќе роботи кои на луѓето ќе им доставуваат производи и намирници. Додека се повеќе читаме дека ...
| | веќе видена | слични

Новите виртуелни соговорници што гигантите „Алфабет“ и „Мајкрософт“ настојуваат да ги вклучат во пребарувачите и другите софтверски пакети може да предизвикаат ...
| | веќе видена | слични

Останато

Власта, и покрај противењето на опозицијата, сериозно влегува во процесот на уставни измени. Во фаза на финиширање е формирањето работна група која ќе треба да ...
сите 497 | | | веќе видена

Кој е Артан Груби да бара помирување? Тој е таму каде што е по предлог на Али Ахмети и нема што да бара, вели во интервју за весникот ВЕЧЕР , Невзат Бејта, ...
сите 83 | | | веќе видена

Одри Елизабет Хејл, која уби три деца и тројца возрасни откако упадна во приватно христијанско училиште во понеделникот наутро, била во расправија со нејзините ...
сите 87 | | | веќе видена

Денес премиерот Димитар Ковачевски повторно беше да пазари во макерт и да ги провери цените на некои од производите. Додека пазареше му пријде една пензионерка ...
сите 49 | | | веќе видена

Утринава во Македонија беа измерени навистина невообичаено ниски температури на воздухот, и тоа невообичаено ниски за крај на месец март, објави метеорологот ...
сите 221 | | | веќе видена

Британскиот Би-би-си објави интервју со Дмитриј Муратов, независен руски новинар и добитник на Нобеловата награда за мир. Новинарот и уредник на Новаја Газета, ...
сите 212 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЕКСПЕРТИ ТВРДАТ: Технологијата ќе избрише илјадници работни места, Амазон до 2030 година ќе има повеќе роботи од работници

Од:
До кого (е-маил):
Порака: