Македонската економија ќе се раздвижува со увоз на работници од странство, најави Битиќи


Македонската економија ќе се раздвижува со увоз на работници од странство. Пазарот ќе се либерализира, но дали целосно или таргетирано, сѐ уште е отворена ...
| | веќе видена | слични

Во Македонија почна масовна регрутација на сезонски работници за земјите во регионот, а најмногу огласи има за работа во Хрватска. Во огласите обично се ...
| | веќе видена | слични

Доктор Нико Беќаровски, кој јавноста го запозна за време на пандемијата, повторно испрати предупредувачка порака на неговиот профил на Фејсбук. - Многумина се ...
| | веќе видена | слични

Угостителскиот сектор во Охридско-Струшкиот Регион остана без кадар, оти ниските плати ги натераа младите да заминуваат од државата. Недостатокот на стручна ...
| | веќе видена | слични

Се погласни се најавите и потребите за увоз на рабоптна сила од странство. Со години наназад стопанствениците алармираат дека ќе дојде време кога навистина ќе ...
| | веќе видена | слични

Лошите услови за работа и тешкотијата да се дојде до посакуваното работно место во здравството заедно со партизацијата и непотизмот ги бркаат лекарите од ...
| | веќе видена | слични

Ако минатата година според некои проценки над 7.000 Македонции работеле во угостителските објекти во Хрватска, ова лето се очекува бројката да бидие далеку ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Високите претставници на бизнис-заедницата и на Владата на Македонија ги соочија своите спротивставени ставови за замрзнувањето на цените на основните ...
сите 231 | | | веќе видена

Реакциите на обвинението против поранешниот претседател Доналд Трамп беа предвидливи со оглед на острите поделби во американската политика и општество. ...
сите 123 | | | веќе видена

Денес премиерот Димитар Ковачевски повторно беше да пазари во макерт и да ги провери цените на некои од производите. Додека пазареше му пријде една пензионерка ...
сите 59 | | | веќе видена

Судот за воени злосторства на ОВК со седиште во Холандија ќе нареди лицата што беа злоупотребувани во логорот Злаш кај Приштина да добијат репарација, бидејќи ...
сите 89 | | | веќе видена

Одлуката на Уставниот суд со која се укинуваат одредби од Законот за плата и други надоместоци на избрани и именувани лица е конечна и треба да се почитува. ...
сите 100 | | | веќе видена

Македонија ќе потроши околу 900 милиони евра за модернизација и опремување на армијата во периодот 2019 – 2032 година, соопшти министерката за одбрана ...
сите 60 | | | веќе видена

Русија денеска усвои нова стратегија за надворешната политика, која ги издвои САД и Западот како извор на „егзистенцијална закана“ за Москва.„Потресите на ...
сите 270 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонската економија ќе се раздвижува со увоз на работници од странство, најави Битиќи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: