Извршителите не смеат ни да „припарат“ до државните и општинските сметки

Речиси 12 години, трае „битката“ на Стопанската комора на Македонија да се интервенира во Законот за извршување, за да можат компаниите да ги наплатат ...
| | веќе видена | слични

Дел од општините на годишно ниво ги зголемиле, а дел ги намалиле долговите. Во некои општини, долговите на јавните претпријатија се поголеми од општинските ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Домот на култура – Иљо Антески Смок од Тетово и натаму е на врвот на најновата должничка листа на Управата за јавни приходи, со неплатени давачки до крајот ...
| | веќе видена | слични

Долговите на “државниот сектор“ , јавни претпријатија, здравство, општини, образование на крајот од кризната 2022 година надминаа 418 милиони евра, ниво кое е ...
| | веќе видена | слични

Во својата најнова анализа , „Порталб“ пишува за внатрешниот долг на државниот сектор, а ние ја пренесуваме во целост. Долговите на државниот сектор – јавни ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Од наша страна предлогот на Ковачевски не беше прифатен заради тоа што предлогот од таа страна беше уставни измени да почнат, да се влезе во некоја т.н. ...
сите 721 | | | веќе видена

Пропустите за кои слушнавме деновиве на Кардиохирургија се пред се од организациски и од финансиски карактер и затоа прво требаше да биде разрешен ...
сите 194 | | | веќе видена

Го повикувам да биде национален советник за кардиохирургија, изјави министерот за здравство Фатмир Межити за проф. д-р Сашо Јовев, кого пред неколку дена го ...
сите 121 | | | веќе видена

Британското Министерство за одбрана денеска информира за „значително зголемување на борбите на голем број сектори на фронтот во Украина во последните 48 часа“. ...
сите 59 | | | веќе видена

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи во Топ Тема на телевизија Телма се осврна на концептот кој го промовираше во Брисел „Повеќе интеграција пред ...
сите 219 | | | веќе видена

На 06.06.2023 во 16.45 часот во СВР Велес било пријавено дека на ул.„Андон Шурков" во Велес се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко моторно возило ...
сите 182 | | | веќе видена

Албанскиот премиер Еди Рама повторно бранува со своето однесување. Тој на неодамнешниот самит на Европската политичка заедница во Кишињев со својот потег ги ...
сите 202 | | | веќе видена

Тешка сообраќајна несреќа се случи попладнево во Охрид. Несреќата се случила на булевар „Туристичка“ спроти пазарчето во Охрид, информираат од МВР. До ...
сите 109 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Извршителите не смеат ни да „припарат“ до државните и општинските сметки

Од:
До кого (е-маил):
Порака: