ТИРЗ: Зголемен извоз и број на работни места

Бугарија се истакнува и е меѓу првите три земји во Европа по број на жени-истражувачи, а кога зборуваме за новите технологии, нашата земја е на прво место по ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Увозот на енергенси е главен катализатор на трговскиот дефицит кој е сериозен предизвик за одржување на девизниот курс на денарот. И го притиска како никогаш ...
| | веќе видена | слични

Вкупната вредност на извозот на стоки од земјава, во периодот јануари – декември 2022 година, изнесува 8, 729 милијарди долари и бележи пораст од 6,6 отсто во ...
| | веќе видена | слични

Вредноста на надворешнотрговската размена меѓу Соединетите Американски Држави и Кина достигнала рекорден износ лани, и покрај заладувањето на односите меѓу ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Вредноста на хрватскиот извоз на стоки минатата година изнесуваше 23,9 милијарди евра, што е за 30,3 отсто повеќе во споредба со 2021 година, додека увозот е ...
| | веќе видена | слични

Трговијата на Бугарија со Германија достигна рекордни 12 милијарди евра за 2022 година, покажуваат најновите податоци на германската Федерална статистичка ...
| | веќе видена | слични

Според претходните податоци на Државниот завод за статистика, вкупната вредност на извозот на стоки од Република Северна Македонија, во периодот јануари – ...
| | веќе видена | слични

Трговијата со стоки меѓу Соединетите Држави и Кина треба достигна рекордно високо ниво во 2022 година, потсетувајќи дека потрошувачите и компаниите во двете ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Руски борбен авион во понеделникот пресретнал два американски нуклеарни бомбардери и ги следел сè додека не се оддалечиле од рускиот воздушен простор. Рускиот ...
сите 143 | | | веќе видена

Американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, изјави дека Кина многу внимателно набљудува како Вашингтон и светот реагираат на руската воена операција во ...
сите 242 | | | веќе видена

Замрзнатите цени нема да ги намалат трошоците, велат граѓаните по одлуката на Владата за проширување на листата на продукти чии цени не смеат да се ...
сите 383 | | | веќе видена

Претседателката на Косово, Вјоса Османи, изјави дека во рок од 24 часа од прифаќањето на Анексот за спроведување на Договорот за нормализација на односите меѓу ...
сите 759 | | | веќе видена

Mинистерот за надворешни работи, Бујар Османи вели дека „Oгнените“ немаат право да се наметнуваат затоа што се малцинство во ДУИ. Тој вечерва на телевизијата ...
сите 159 | | | веќе видена

Објавата на Меѓународниот кривичен суд (МКС) за потерница за Владимир Путин е историски значајна. На некој начин, тоа секогаш беше неизбежно: сепак ова е ...
сите 217 | | | веќе видена

Министерот за надворешни работи и член на Претседателството на ДУИ Бујар Османи вели дека новата кампања на ДУИ насловена „Тој доаѓа“ не се однесува на избори ...
сите 30 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ТИРЗ: Зголемен извоз и број на работни места

Од:
До кого (е-маил):
Порака: