Политичката (не)култура на ВМРО-ДПМНЕ и Левица не ја исфрли земјата од друштвото на земји со функционална демократија


2 копии

Пишува: Зоран Бојаровски Веќе втора година Северна Македонија, заедно со Молдавија и Црна Гора, е во друштвото на земји со функционална демократија, според ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Новиот глобален епицентар на исламскиот екстремизам се наоѓа во супсахарска Африка, каде што сè повеќе членови им се приклучуваат на екстремистичките групи од ...
| | веќе видена | слични

Индексот за човечки развој (ИЧР) на УНДП, наместо на економскиот раст, се фокусира на луѓето и нивните способности како критериум за проценка на развојот на ...
| | веќе видена | слични

Северна Македонија е „демократија со недостатоци“ и има многу ниска политичка култура. Ваква оценка доби земјава според новиот Индекс на демократија за 2022 ...
| | веќе видена | слични

Останато

Турските медиуми објавија снимка за која тврдат дека покажуваат како Су-27 на руските воздухопловни сили се обидува да собори украински дрон Бајракатар ТБ2.A ...
сите 204 | | | веќе видена

Кинескиот шеф Кси пристигна во тридневна посета на Москва. Снимката од срдечното ракување меѓу Кси и водителот Путин го обиколи светот. Кси е првиот странски ...
сите 356 | | | веќе видена

Ситуацијата околу евентуалното избивање на банкарска криза во Европа се очекуваше да се смири откако најголемата швајцарска банка UBS се согласи да ја купи ...
сите 259 | | | веќе видена

Трпе Деаноски од УПОЗ во емисијата 24 анализа во рече дека имале тракалезна маса пред неколку недели инициран од Синдикатот на самостојните клинички центри во ...
сите 254 | | | веќе видена

Благодарение на врнежите дожд изминатите седмица водостојот на Охридското Езеро порасна за четири сантиметри, но се уште е далеку под просекот за овој период ...
сите 246 | | | веќе видена

Демократската унија за интеграција соопшти дека на вечерашниов митинг во Чаир наишле на исклучително голем прием од активисти на ДУИ. Пред присутните говори ...
сите 280 | | | веќе видена

Високиот претставник за надворешна и безбедносна политика на ЕУ Жозеп Борел денеска изјави дека договорот меѓу Србија и Косово, постигнат на средбата во Охрид, ...
сите 738 | | | веќе видена

Владата денеска треба да ги замрзне цените на оризот и јајцата, но и да донесе одлука со која ќе го ограничи извозот на јајца. Во однос на шеќерот и брашното ...
сите 197 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Политичката (не)култура на ВМРО-ДПМНЕ и Левица не ја исфрли земјата од друштвото на земји со функционална демократија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: