Курти презентира шест услови за да се формира Заедницата на српски општини

Косовскиот премиер Албин Курти во Собранието на Косово во обраќање пред пратениците презентираше шест услови за формирање Заедница на српски општини, односно ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Додека Приштина не ги исполни обврските од претходните договори, можам да одам во Брисел само како турист, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ, ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Европскиот совет денеска ги усвои заклучоците за преговорите меѓу Србија и Косово, во кои ги повикува двете страни „целосно и безусловно да ги спроведат ...
| | веќе видена | слични

Европската Унија го поздравува фактот дека членството во ЕУ е стратешка цел на Србија, но динамиката на патот кон ЕУ ќе биде одредена од нормализацијата на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Косовскиот премиер Албин Курти денеска изјави дека европскиот предлог, кој е познат како француско-германски предлог, е рамка за основен договор меѓу Косово и ...
| | веќе видена | слични

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска изјави дека ќе оди во Брисел на нова рунда разговори со косовскиот премиер Албин Курти кога ќе биде формирана ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Лидерите на Европската унија денеска треба да усвојат заклучок за дијалогот меѓу Белград и Приштина, во кој ја нагласуваат „итната потреба за напредок во ...
| | веќе видена | слични

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска изјави дека следен пат ќе оди во Брисел кога ќе биде „испорачана Заедницата на српските општини“, јави Бета. ...
| | веќе видена | слични

Француско-германскиот предлог е основен, а не конечен договор, вели косовскиот премиер Албин Курти. „Овој договор, кој има цели параграфи и реченици кои се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Две спротивставени верзии се пласираат за инцидентот во кој американски воен дрон се урна во Црно Море на 14 март. Американската, која тврди дека уривањето на ...
сите 170 | | | веќе видена

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека не гледа оти украинските власти се подготвени да најдат решение за конфликтот во Украина врз основа на мировниот ...
сите 200 | | | веќе видена

Под влијание на влажен воздушен бран од запад, во Македонија во следните часови, како и во текот на претстојната ноќ ќе има врнежи од дожд. Локално врнежите ќе ...
сите 221 | | | веќе видена

ЗАТВОРЕНИЦИ КОПАЛЕ ТУНЕЛ ЗА ДА ИЗБЕГААТ Министерството за внатрешни работи, Биро за јавна безбедност, Оддел за сузбивање на организиран и сериозен криминал во ...
сите 174 | | | веќе видена

Додека заедно чекореа по претседателските патеки, Доналд Трамп и Владимир Путин работеа на подобрување на односите меѓу нивните две земји. Трамп обвинет дека ...
сите 256 | | | веќе видена

Министерот за надворешни работи и член на Претседателството на ДУИ Бујар Османи вели дека новата кампања на ДУИ насловена „Тој доаѓа“ не се однесува на избори ...
сите 63 | | | веќе видена

Секогаш кога меѓународната заедница има намера да затвори некој отворен проблем што може да ескалира наоѓа различни начини и приоди како да се решаваат ...
сите 145 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Курти презентира шест услови за да се формира Заедницата на српски општини

Од:
До кого (е-маил):
Порака: