Андонов: Субвенционирана струја побараа уште 21 прехранбена компанија, 17 училишта и три комунални претпријатрија


За струја по фиксна субвенционирана цена до АД Електрани на Северна Македонија (ЕСМ) се пријавиле уште 41 субјект, покажуваат податоците од последниот повикот ...
| | веќе видена | слични

Вчера, 9 февруари 2023, АД ЕСМ произведе 21.611MWh електрична енергија, што е најголемо дневно производство во последните 10 години, соопшти генералниот ...
| | веќе видена | слични

Зголеменото производство на струја се должи на зголемената побарувачка од страна на ЕВН хоум поради ниските температури, но исто така и зголемените потреби за ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Во текот на вчерашниот ден се произведени 21.611 мегават часови електрична енергија, што е подобрување од минатиот ден, кога имавме производство највисоко во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во однос на домаќинствата и малите потрошувачи, се прават анализи и одредени опции за да се менува начинот на утврдување на цената на електричната енергија, ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Министерот за економија Крешник Бектеши не очекува да се зголеми цената на електричната енергија од 1 јули годинава. За промена на начинот на пресметаката веќе ...
| | веќе видена | слични

Министерот за економија Крешник Бектеши и директорот на ЕСМ Васко Ковачевски не очекуваат зголемување на цената на струјата и од 1 јули годинава. – Во ...
| | веќе видена | слични

Цената на електричната енергија се утврдува два пати годишно. На 1 јули треба да се соопшти новата цена за домаќинствата и за малите потрошувачи, но добрата ...
| | веќе видена | слични

Меѓу оние кои повлекоа струја од европската мрежа покрај ЕСМ можат да бидат компаниите кои ги снабдуваат со струја компаниите на слободен пазар, но и компании ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Дел од хигиенските производи од 1 април ќе бидат со замрзнати и пониски цени за 13 отсто во однос на износот што го имале во трговијата на мало на 20 март ...
сите 250 | | | веќе видена

Она што е клучно во целата работа околу бришењето на „20 отсто“ и неговата замена со Албанци и албански јазик е што во суштина тоа би значело поништување на ...
сите 425 | | | веќе видена

Денес премиерот Димитар Ковачевски повторно беше да пазари во макерт и да ги провери цените на некои од производите. Додека пазареше му пријде една пензионерка ...
сите 49 | | | веќе видена

Македонија во никој случај не треба да прифати менување на својот Устав, барем не сега под овие услови кои денеска ни се сервираат. Тоа би било возможно да го ...
сите 361 | | | веќе видена

Одри Елизабет Хејл, која уби три деца и тројца возрасни откако упадна во приватно христијанско училиште во понеделникот наутро, била во расправија со нејзините ...
сите 87 | | | веќе видена

Утринава во Македонија беа измерени навистина невообичаено ниски температури на воздухот, и тоа невообичаено ниски за крај на месец март, објави метеорологот ...
сите 221 | | | веќе видена

Се чувствувам засрамено што воопшто имав можност во животот да запознаам една таква личност. И таа и СДСМ им должат извинување на скопјани, рече лидерот на ...
сите 43 | | | веќе видена

Северна Македонија, Албанија, Косово и Црна Гора во средата во Скопје лансираа нова регионална платформа наречена „Западен Балкан КВАД – 100 процентна ...
сите 236 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Андонов: Субвенционирана струја побараа уште 21 прехранбена компанија, 17 училишта и три комунални претпријатрија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: