ВИДЕО | Борјан Павловски, ЕСЕ: Итно да се зголеми буџетот за скрининг, годишно во Македонија умираат 40 жени од рак на грлото на матката


Изминатиот месец јануари беше посветен на борбата против ракот на грлото на матката, а по тој повод Здружението за еманципација, солидарност и еднаквост на ...
| | веќе видена | слични

Храна за 75 бездомници, топла облека, витамини, прекривки, постелнини, чаршафи, вреќи за спиење, перници, средства за лична хигиена, лекови за наредните два ...
| | веќе видена | слични

По повод 4 февруари – Светскиот ден за борба против ракот, денес Здружението за иницијативи за развој во здравството, подобрување на здравствените сервиси и ...
| | веќе видена | слични

ХПВ тестирањето да се воведе како примарен скрининг, оти има точност од 99, 99 отсто, бара проф. д-р Горан Димитров, претседател на Здружението за цервикална ...
| | веќе видена | слични

Поради карцином на грлото на матката, жените кои се борат со оваа болест остануваат без репродуктивните органи и тоа само доколку станува збор за почетна фаза, ...
| | веќе видена | слични

За околу 2.000 се намали бројот на лекарите во Македонија во последниве десет години, беше кажано на денешната панел-дискусија „Пристап до третман и до услуги ...
| | веќе видена | слични

Не смее да има проблем со снабдувањето на лекови, рече денеска проф. д-р Елизабета Ѓоргиевска, сопруга на претседателот Стево Пендаровски, на панел дискусијата ...
| | веќе видена | слични

За заболените лица од рак мора да се обезбеди најсовремена терапија, смета сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска која денеска учествуваше на панел ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Високите претставници на бизнис-заедницата и на Владата на Македонија ги соочија своите спротивставени ставови за замрзнувањето на цените на основните ...
сите 232 | | | веќе видена

Големата порота во Њујорк изгласа покренување на обвинение против Трамп. Ова беше очекувано особено откако Трамп најави кандидатура за претседателските избори ...
сите 125 | | | веќе видена

Денес премиерот Димитар Ковачевски повторно беше да пазари во макерт и да ги провери цените на некои од производите. Додека пазареше му пријде една пензионерка ...
сите 59 | | | веќе видена

Дали се задоволени албанското его и решавањето на меѓуетничките односи во државата, дали со поставувањето премиер Албанец ќе биде ставен дефинитивен крај на ...
сите 93 | | | веќе видена

Одлуката на Уставниот суд со која се укинуваат одредби од Законот за плата и други надоместоци на избрани и именувани лица е конечна и треба да се почитува. ...
сите 103 | | | веќе видена

Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска на брифинг со новинари информираше за процесот на модернизација и опремување на Армијата на Република ...
сите 61 | | | веќе видена

Русија денеска усвои нова стратегија за надворешната политика, која ги издвои САД и Западот како извор на „егзистенцијална закана“ за Москва.„Потресите на ...
сите 270 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ВИДЕО | Борјан Павловски, ЕСЕ: Итно да се зголеми буџетот за скрининг, годишно во Македонија умираат 40 жени од рак на грлото на матката

Од:
До кого (е-маил):
Порака: