Словачкиот Парламент го скрати мандатот, предвремени избори во септември

Словачкиот Парламент денеска одобри петмесечно скратување на четиригодишниот мандат на тековниот состав на собранието, закажувајќи нови избори за 30 септември. ...
| | веќе видена | слични

Конгресот на Перу синоќа го одложи разгледувањето на предлог-законот на претседателката Дина Болуарте за одржување предвремени избори годинава, игнорирајќи ги ...
| | веќе видена | слични
6 копии
6 копии

Бугарскиот претседател Румен Радев ќе ги претстави задачите и приоритетите на преодната влада, соопшти прес-службата на шефот на државата. Радев вчера донесе ...
| | веќе видена | слични

Бугарскиот претседател Румен Радев денеска го распушти парламентот и распиша вонредни избори, петти парламентарни во последните две години. Радев ги распиша ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Високите претставници на бизнис-заедницата и на Владата на Македонија ги соочија своите спротивставени ставови за замрзнувањето на цените на основните ...
сите 230 | | | веќе видена

Реакциите на обвинението против поранешниот претседател Доналд Трамп беа предвидливи со оглед на острите поделби во американската политика и општество. ...
сите 123 | | | веќе видена

Денес премиерот Димитар Ковачевски повторно беше да пазари во макерт и да ги провери цените на некои од производите. Додека пазареше му пријде една пензионерка ...
сите 59 | | | веќе видена

Се наоѓаме во историски и многу важен момент за иднината на државата, почитувајќи и промовирајќи ги сите вредности на вистинската демократија, и сметаме дека е ...
сите 425 | | | веќе видена

Македонскиот напаѓач, Бојан Миовски игра во голема форма во шкотското првенство, со неговите изданија и голови за Абердин го привлекува вниманието на поголеми ...
сите 144 | | | веќе видена

Судот за воени злосторства на ОВК со седиште во Холандија ќе нареди лицата што беа злоупотребувани во логорот Злаш кај Приштина да добијат репарација, бидејќи ...
сите 89 | | | веќе видена

Македонија ќе потроши околу 900 милиони евра за модернизација и опремување на армијата во периодот 2019 – 2032 година, соопшти министерката за одбрана ...
сите 60 | | | веќе видена

Кремљ ја отфрли можноста за запирање на офанзивата против Украина и покрај повикот на нејзиниот главен сојузник, белорускиот претседател Александар Лукашенко. ...
сите 227 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Словачкиот Парламент го скрати мандатот, предвремени избори во септември

Од:
До кого (е-маил):
Порака: