Намален е буџетот за скрининг на рак на грлото на матката, а МЗ го укина праќањето на покани за гинеколошки преглед со ПАП тест, реагираат од ЕСЕ


Владата го намали буџетот за Програмата за рана детекција на малигни заболувања за 2023 година за два милиони денари во однос на 2022 година. Во 2022 година ...
| | веќе видена | слични

Поради карцином на грлото на матката, жените кои се борат со оваа болест остануваат без репродуктивните органи и тоа само доколку станува збор за почетна фаза, ...
| | веќе видена | слични

За околу 2.000 се намали бројот на лекарите во Македонија во последниве десет години, беше кажано на денешната панел-дискусија „Пристап до третман и до услуги ...
| | веќе видена | слични

Не смее да има проблем со снабдувањето на лекови, рече денеска проф. д-р Елизабета Ѓоргиевска, сопруга на претседателот Стево Пендаровски, на панел дискусијата ...
| | веќе видена | слични

За заболените лица од рак мора да се обезбеди најсовремена терапија, смета сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска која денеска учествуваше на панел ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска учествуваше на панел дискусијата „Пристап до третман и до услуги за рано детектирање" по повод одбележувањето ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Светски ден на борба против ракот. Лицата со малигни заболувања се соочуваат со континуиран недостиг на терапија. Акцелераторот во ГОБ "8 Септември" иако ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Високите претставници на бизнис-заедницата и на Владата на Македонија ги соочија своите спротивставени ставови за замрзнувањето на цените на основните ...
сите 231 | | | веќе видена

Реакциите на обвинението против поранешниот претседател Доналд Трамп беа предвидливи со оглед на острите поделби во американската политика и општество. ...
сите 123 | | | веќе видена

Денес премиерот Димитар Ковачевски повторно беше да пазари во макерт и да ги провери цените на некои од производите. Додека пазареше му пријде една пензионерка ...
сите 59 | | | веќе видена

Судот за воени злосторства на ОВК со седиште во Холандија ќе нареди лицата што беа злоупотребувани во логорот Злаш кај Приштина да добијат репарација, бидејќи ...
сите 89 | | | веќе видена

Одлуката на Уставниот суд со која се укинуваат одредби од Законот за плата и други надоместоци на избрани и именувани лица е конечна и треба да се почитува. ...
сите 100 | | | веќе видена

Македонија ќе потроши околу 900 милиони евра за модернизација и опремување на армијата во периодот 2019 – 2032 година, соопшти министерката за одбрана ...
сите 60 | | | веќе видена

Русија денеска усвои нова стратегија за надворешната политика, која ги издвои САД и Западот како извор на „егзистенцијална закана“ за Москва.„Потресите на ...
сите 270 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Намален е буџетот за скрининг на рак на грлото на матката, а МЗ го укина праќањето на покани за гинеколошки преглед со ПАП тест, реагираат од ЕСЕ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: