Во С. Македонија се уште не постои организиран скрининг за рак на грлото на матката


Во месец јануари посветен за борба против ракот на грлото на матката, потсетуваме дека Владата го намали буџетот за Програмата за рана детекција на малигни ...
| | веќе видена | слични

Поради карцином на грлото на матката, жените кои се борат со оваа болест остануваат без репродуктивните органи и тоа само доколку станува збор за почетна фаза, ...
| | веќе видена | слични

За околу 2.000 се намали бројот на лекарите во Македонија во последниве десет години, беше кажано на денешната панел-дискусија „Пристап до третман и до услуги ...
| | веќе видена | слични

Не смее да има проблем со снабдувањето на лекови, рече денеска проф. д-р Елизабета Ѓоргиевска, сопруга на претседателот Стево Пендаровски, на панел дискусијата ...
| | веќе видена | слични

За заболените лица од рак мора да се обезбеди најсовремена терапија, смета сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска која денеска учествуваше на панел ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска учествуваше на панел дискусијата „Пристап до третман и до услуги за рано детектирање" по повод одбележувањето ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Светски ден на борба против ракот. Лицата со малигни заболувања се соочуваат со континуиран недостиг на терапија. Акцелераторот во ГОБ "8 Септември" иако ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Високите претставници на бизнис-заедницата и на Владата на Македонија ги соочија своите спротивставени ставови за замрзнувањето на цените на основните ...
сите 230 | | | веќе видена

Реакциите на обвинението против поранешниот претседател Доналд Трамп беа предвидливи со оглед на острите поделби во американската политика и општество. ...
сите 122 | | | веќе видена

Денес премиерот Димитар Ковачевски повторно беше да пазари во макерт и да ги провери цените на некои од производите. Додека пазареше му пријде една пензионерка ...
сите 59 | | | веќе видена

Беса бара со отворањето на Уставот за вметнување на Бугарите во Преамбулата да се вметне и употреба на албанскиот јазик како службен јазик на ниво на цела ...
сите 445 | | | веќе видена

Македонскиот напаѓач, Бојан Миовски игра во голема форма во шкотското првенство, со неговите изданија и голови за Абердин го привлекува вниманието на поголеми ...
сите 145 | | | веќе видена

Секој од судиите кои учествуваа во застарувањето на овој и сите други случаи на високи функционери е криминалец на исто рамниште со Мијалков. Се додека не се ...
сите 87 | | | веќе видена

Македонија ќе потроши околу 900 милиони евра за модернизација и опремување на армијата во периодот 2019 – 2032 година, соопшти министерката за одбрана ...
сите 60 | | | веќе видена

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави денеска дека новата стратегија за надворешна политика усвоена од претседателот Владимир Путин го ...
сите 129 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во С. Македонија се уште не постои организиран скрининг за рак на грлото на матката

Од:
До кого (е-маил):
Порака: