Во Македонија во просек на годишно ниво заболуваат 150 жени од рак на грлото на матката


Ракот на грлото на матката е четврт најчест канцер кај жените, со над 600 илјади нови случаи во светски рамки. Во нашата држава, во просек секоја година 150 ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Светски ден на борба против ракот. Лицата со малигни заболувања се соочуваат со континуиран недостиг на терапија. Акцелераторот во ГОБ "8 Септември" иако ...
| | веќе видена | слични

Паралелно на превентивните активности кои се опфатени во оваа Програма, пациентите со малигни заболувања во континуитет се соочуваат со проблеми за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Комисијата за здравство на ВМРО-ДПМНЕ преку статус на Фејсбук пишува дека власта го намалила буџетот за рана детекција на малигни заболувања за 2 милиони ...
| | веќе видена | слични
5 копии

„За 2 милиони денари во однос на 2022 година, намален е буџетот за Програмата за рана детекција на малигни заболувања за годинава. Паралелно на превентивните ...
| | веќе видена | слични

Изминатиот месец јануари беше посветен на борбата против ракот на грлото на матката, а по тој повод Здружението за еманципација, солидарност и еднаквост на ...
| | веќе видена | слични

Апаратот за зрачна терапија за онколошки пациенти во ГОБ „8 Септември” уште не е ставен во фунција, иако беше промовиран во неколку наврати, велат од ...
| | веќе видена | слични

Здружение за еманципација, солидарност и еднаквост на жените – ЕСЕ бара итно зголемување на буџетот на програмата за скрининг на ракот на грлото на матката. ...
| | веќе видена | слични

Во земјава секоја година умираат околу 40 жени од рак на грлото на матката, а Владата го намали буџетот за Програмата за рана детекција на малигни заболувања ...
| | веќе видена | слични

 Оттаму тврдат дека програмата за рана детекција на рак е помала за два милиони денари во однос на буџетот што бил предвиден за 2022. А, освен повеќе финансии, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Високите претставници на бизнис-заедницата и на Владата на Македонија ги соочија своите спротивставени ставови за замрзнувањето на цените на основните ...
сите 230 | | | веќе видена

Реакциите на обвинението против поранешниот претседател Доналд Трамп беа предвидливи со оглед на острите поделби во американската политика и општество. ...
сите 123 | | | веќе видена

Денес премиерот Димитар Ковачевски повторно беше да пазари во макерт и да ги провери цените на некои од производите. Додека пазареше му пријде една пензионерка ...
сите 59 | | | веќе видена

Се наоѓаме во историски и многу важен момент за иднината на државата, почитувајќи и промовирајќи ги сите вредности на вистинската демократија, и сметаме дека е ...
сите 425 | | | веќе видена

Судот за воени злосторства на ОВК со седиште во Холандија ќе нареди лицата што беа злоупотребувани во логорот Злаш кај Приштина да добијат репарација, бидејќи ...
сите 89 | | | веќе видена

Македонија ќе потроши околу 900 милиони евра за модернизација и опремување на армијата во периодот 2019 – 2032 година, соопшти министерката за одбрана ...
сите 60 | | | веќе видена

Русија денеска усвои нова стратегија за надворешната политика, која ги издвои САД и Западот како извор на „егзистенцијална закана“ за Москва.„Потресите на ...
сите 14 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во Македонија во просек на годишно ниво заболуваат 150 жени од рак на грлото на матката

Од:
До кого (е-маил):
Порака: