Ќучук: Има надворешни фактори кои не сакаат Бугарија и Северна Македонија да имаат добри односи


Има надворешни фактори кои не сакаат Бугарија и Северна Македонија да бидат во добри односи. Тоа се оние луѓе кои не сакаат РСМ да биде дел од Европската ...
| | веќе видена | слични

Претседателот ја квалификува Декларацијата што ја усвои бугарскиот Парламент пред четири дена како „домашна политичка потреба во очи на изборната кампања“. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Се влошуваат односите со Бугарија. Роденденот на Гоце Делчев сосема непотребно беше искористен за кревање тензии од другата страна, изјави претседателот Стево ...
| | веќе видена | слични

Македонија треба да разбере дека патот кон Европа и добрите меѓусоседски односи минува преку дејствија, а не преку зборови, порача бугарскиот министер за ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Другата страна, за жал, го искористи роденденот на Гоце Делчев за кревање на тензиите, а ние го положивме испитот и покажавме како треба да се однесува ...
| | веќе видена | слични

Според него, македонско-бугарските односи во последно време се влошуваат.  -Имавме извесно смирување после прифаќањето на европската преговарачка рамка. ...
| | веќе видена | слични

Министерот за внатрешни работи на Бугарија, Иван Демерџиев во изјава за бугарските медиуми побара средба со неговиот македонски колега, Оливер Спасовски. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Високите претставници на бизнис-заедницата и на Владата на Македонија ги соочија своите спротивставени ставови за замрзнувањето на цените на основните ...
сите 230 | | | веќе видена

Реакциите на обвинението против поранешниот претседател Доналд Трамп беа предвидливи со оглед на острите поделби во американската политика и општество. ...
сите 123 | | | веќе видена

Денес премиерот Димитар Ковачевски повторно беше да пазари во макерт и да ги провери цените на некои од производите. Додека пазареше му пријде една пензионерка ...
сите 59 | | | веќе видена

Се наоѓаме во историски и многу важен момент за иднината на државата, почитувајќи и промовирајќи ги сите вредности на вистинската демократија, и сметаме дека е ...
сите 425 | | | веќе видена

Судот за воени злосторства на ОВК со седиште во Холандија ќе нареди лицата што беа злоупотребувани во логорот Злаш кај Приштина да добијат репарација, бидејќи ...
сите 89 | | | веќе видена

Македонија ќе потроши околу 900 милиони евра за модернизација и опремување на армијата во периодот 2019 – 2032 година, соопшти министерката за одбрана ...
сите 60 | | | веќе видена

Кремљ ја отфрли можноста за запирање на офанзивата против Украина и покрај повикот на нејзиниот главен сојузник, белорускиот претседател Александар Лукашенко. ...
сите 227 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ќучук: Има надворешни фактори кои не сакаат Бугарија и Северна Македонија да имаат добри односи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: