Европратеникот Ќучук: Се додека не се признаваат правата на луѓето кои се сметаат за Бугари, тензијата ќе продолжи


Има надворешни фактори кои не сакаат Бугарија и Македонија да бидат во добри односи. Тоа се оние луѓе кои не сакаат РСМ да биде дел од Европската Унија. Тоа се ...
| | веќе видена | слични

Република Северна Македонија сама го блокира членството во Европската Унија. Бугарија е децидна – додека не се исполнат условите поставени во францускиот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Србија ќе стори сé што е можно за да го осуети преговарачкиот процес за влез на Република с. Македонија во Европската Унија пред самата да го стори тоа. И ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот бугарски претседател Росен Плевнелиев во интервју за БТВ нагласи дека Србија нема да дозволи Република Северна Македонија да оди по патот кон ...
| | веќе видена | слични

Најдобра потврда дека работите се движат чекор по чекор во насока на територијално припојување, колку некој тука да се обидува оваа констатација да ја направи ...
| | веќе видена | слични

Бугарскиот дипломат Љубомир Кјучуков смета дека односите меѓу Бугарија и Македонија се на најниско можно ниво. „ Повеќе не се бориме со јазик на омраза, туку ...
| | веќе видена | слични

Ја поддржувам иницијативата на Димче Јамандиев од Велес и другите македонски Бугари да се создаде можност за одземање на бугарското државјанство на лица кои го ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Турските медиуми објавија снимка за која тврдат дека покажуваат како Су-27 на руските воздухопловни сили се обидува да собори украинскo беспилотно летало ...
сите 169 | | | веќе видена

Пред почетокот на посетата на кинескиот претседател на Москва се огласи и рускиот претседател Путин, кој рече дека Русија е подготвена да најде „политичко и ...
сите 121 | | | веќе видена

За СДСМ, напредокот на државата, граѓаните и нивниот животен стандард секогаш се на прво место. СДСМ и во време на кризи, покажа што значи вистинска грижа за ...
сите 260 | | | веќе видена

Времето ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд, кои на места попладне и во вечерните часови ќе бидат пообилни. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив ...
сите 215 | | | веќе видена

Првиот вицепремиер Артан Груби на својот фејсбук профил објави фотографии од вчерашниот митинг на Демократската унија за интеграција во Чаир, локација која се ...
сите 242 | | | веќе видена

Рускиот претседател Владимир Путин можеби нема наскоро да ја види внатрешноста на ќелијата во Хаг, но налогот за негово апсење поради обвиненијата за воени ...
сите 234 | | | веќе видена

Министерот за надворешни работи и член на Претседателството на ДУИ Бујар Османи вели дека новата кампања на ДУИ насловена „Тој доаѓа“ не се однесува на избори ...
сите 63 | | | веќе видена

Тековната 2023 година ќе ја преполовиме инфлацијата, додека 2024-та, ќе биде година на економско закрепнување со позитивен економски тренд, изјави заменикот ...
сите 83 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Европратеникот Ќучук: Се додека не се признаваат правата на луѓето кои се сметаат за Бугари, тензијата ќе продолжи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: