Ќучук: Надворешни фактори не сакаат да Македонија да биде во ЕУ и Бугарија да има пријатели на Балканот


Има надворешни фактори кои не сакаат Бугарија и Македонија да бидат во добри односи. Тоа се сите оние луѓе кои не сакаат Македонија да биде дел од Европската ...
| | веќе видена | слични
14 копии

Во односите меѓу Бугарија и Македонија е важно перспективата да не се става само на тоа каков инцидент се случи и во исто време, додека се справуваме со ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот бугарски премиер Кирил Петоков тврди дека има рецепта за подобрување на односите меѓу Македонија и Бугарија. Според него мора да се отворат темите ...
| | веќе видена | слични

Ја поддржувам иницијативата на Димче Јамандиев од Велес и другите македонски Бугари да се создаде можност за одземање на бугарското државјанство на лица кои го ...
| | веќе видена | слични

Време е Софија и Скопје да се вратат на попозитивни работи, вели поранешниот бугарски премиер Кирил Петков. Кажа дека мора да се отворат темите за ...
| | веќе видена | слични

Зборувајќи за односите меѓу Бугарија и Северна Македонија, поранешниот премиер Кирил Петков во изјава за Бугарското национално радио (БНР) изјави: „Важно е да ...
| | веќе видена | слични

Бугарија е земјата која има најголем интерес Република Македонија да стане членка на ЕУ но Македонците се фрустрирани и имаат психолошки проблеми, смета екс ...
| | веќе видена | слични

Потпретседателката на Бугарија, Илијана Јотова денеска изјави дека многу се надева дека нема да има тензии и ексцеси при прославата на годишнината на Гоце ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Не сакам екстремни мерки, но можеби треба да одиме до таму, да наметнеме вето за да се отрезнат овие политичари и не го исклучувам тоа, истакна за бугарска ...
| | веќе видена | слични

Политичкиот аналитичар Алберт Муслиу смета дека Бугарија има погрешна стратегија во односите со Македонија. -Во чествувањето, нашите институции имаат обврска ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Високите претставници на бизнис-заедницата и на Владата на Македонија ги соочија своите спротивставени ставови за замрзнувањето на цените на основните ...
сите 230 | | | веќе видена

Реакциите на обвинението против поранешниот претседател Доналд Трамп беа предвидливи со оглед на острите поделби во американската политика и општество. ...
сите 123 | | | веќе видена

Денес премиерот Димитар Ковачевски повторно беше да пазари во макерт и да ги провери цените на некои од производите. Додека пазареше му пријде една пензионерка ...
сите 59 | | | веќе видена

Дали се задоволени албанското его и решавањето на меѓуетничките односи во државата, дали со поставувањето премиер Албанец ќе биде ставен дефинитивен крај на ...
сите 90 | | | веќе видена

Судот за воени злосторства на ОВК со седиште во Холандија ќе нареди лицата што беа злоупотребувани во логорот Злаш кај Приштина да добијат репарација, бидејќи ...
сите 89 | | | веќе видена

Потребно е зголемување на платите на политичарите бидејќи се ниски, а тоа е важно прашање и во борбата против корупцијата и за привлекување поквалитетни кадри ...
сите 99 | | | веќе видена

Македонија ќе потроши околу 900 милиони евра за модернизација и опремување на армијата во периодот 2019 – 2032 година, соопшти министерката за одбрана ...
сите 60 | | | веќе видена

Русија денеска усвои нова стратегија за надворешната политика, која ги издвои САД и Западот како извор на „егзистенцијална закана“ за Москва.„Потресите на ...
сите 14 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ќучук: Надворешни фактори не сакаат да Македонија да биде во ЕУ и Бугарија да има пријатели на Балканот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: