Како ќе влијаат затегнатите односи Скопје - Софија врз работата на мешовитата историска-образовна комисија?


Заострените македонско-бугарски односи може да влијаат на работата на мешовитата комисија за историски и образовни прашања. За да има напредок потребно е ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Ги повикуваме претседателот Пендаровски, премиерот и министерот за внатрешни работи лично да ги слушнат проблемите на Бугарите во Македонија на средба со нив, ...
| | веќе видена | слични

Документот кој практично ги обединува четирите претходно предложени декларации од неколку политички партии кај нашиот источен сосед, има девет точки во кои ...
| | веќе видена | слични

Министерството за надворешни работи смета дека денешната декларација на бугарскиот парламент за наводна „ескалација на агресивни анти-бугарски активности во ...
| | веќе видена | слични

МНР: Декларацијата на бугарското Собрание не соодветствува на договорената политика за унапредување на меѓусебните односи Александра Спасеска 02.02.2023 / ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Министерството за надворешни работи соопшти дека собраниската декларација за наводна „ескалација на агресивни антибугарски активности во Македонија“, усвоена ...
| | веќе видена | слични

На денот на своето распуштање бугарскиот парламент едногласно не почести со нова декларација во однос на спорот со Македонија. Покрај потврдените претходни ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претставниците на македонските Бугари треба сериозно да се сфатат и нивните проблеми да бидат воочени и решени од институциите на Република Македонија. На ова ...
| | веќе видена | слични

Министерството за надворешни работи на Македонија преку соопштение, со жалење констатира дека собраниската декларација за наводна „ескалација на агресивни ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Влезот на Алијанса за Албанците во Влада и повторно коалиција со СДСМ и ДУИ има три главни цели кои треба да ги исполнат надежите на Ковачевски и Ахмети за ...
сите 365 | | | веќе видена

Дали во Алтернатива ќе се разговара за останување или напуштање на владината коалиција ќе се знае откако ќе завршат преговорите меѓу СДСМ и Алијанса за ...
сите 179 | | | веќе видена

Вчера во 12.29 часот во СВР Скопје било пријавено дека во 12.15 и во 12.25 часот на бул.„Александар Македонски“ во Скопје, двајца малолетници од Скопје биле ...
сите 347 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ја поистоветува со естрада најавената можна нова владина коалиција со приклучување на Алијансата за Албанците и ...
сите 424 | | | веќе видена

Најдобриот тенисер во светот Новак Ѓоковиќ е често напаѓан од страна на јавноста поради неговото однесување на теренот, а често знае бесот да го истури на ...
сите 209 | | | веќе видена

Ковачевски и Пендаровски бидејќи не ги обелоденуваат агентурните мрежи и финансиери на бугарските клубови тие директно работат за нив. Пендаровски не може да ...
сите 102 | | | веќе видена

Денеска попладне и во текот на ноќта ќе има повремени врнежи кои ќе бидат претежно од снег со слаб до умерен интензитет. До изутрина на планините снежната ...
сите 224 | | | веќе видена

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски денеска присуствуваше на потпишувањето на Договорот за надзор и правен трансакциски советник за изградба на ...
сите 69 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Како ќе влијаат затегнатите односи Скопје - Софија врз работата на мешовитата историска-образовна комисија?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: