Ковачевски: Македонскиот јазик е признаен во ЕУ, пред нас е шансата за членство до 2030 година


Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, во интервјуто за српскиот дневен весник „Политика“ посочи дека денес македонскиот ...
| | веќе видена | слични

Позитивните резултати во борбата со криминалот и корупцијата ја вратија довербата во полицијата. Оваа контроверзна изјава ја даде министерот за внатрешни ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска учествуваше на панел – дискусијата посветена на надворешната и безбедносна политика, која се одржа во рамки ...
| | веќе видена | слични

На панелот, министерката се осврна на позицијата на Македонија во однос на безбедносните предизвици на континентот и укажа на придобивките за земјата од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во 2017 бевме една од најнетранспарентните институции, со историски најмала доверба кај граѓаните, некаде околу 23%, со никаква соработка во делот на науката и ...
| | веќе видена | слични

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, на годишната конференција „Година на нови можности“ нагласи дека надворешната политика останува фокусирана во ...
| | веќе видена | слични

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на конфренцијата „Година на нови можности” организирана од Владата на Република Северна Македонија имаше ...
| | веќе видена | слични

Во рамки на дводневната конференција организирана од страна на Владата на Република Северна Македонија, „Година на нови можности” се оддржа и панел сесијата ...
| | веќе видена | слични

„Изминатата 2022 година покажа дека се враќа довербата во полицијата, во институциите и во перцепцијата за безбедноста. Имаме намалување на вкупниот број на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Поранешниот пратеник на Алтернатива Скендер Реџепи, кој одредено време делува како независен пратеник, вели дека неговите сопартијци не успеале да ги постигнат ...
сите 407 | | | веќе видена

Премиерот Димитар Ковачевски соопшти дека денеска нема да има средби со лидерите на Алијанса за Албанците и на Алтернатива – Арбен Таравари и Африм Гаши. ...
сите 124 | | | веќе видена

Најдобриот тенисер во светот Новак Ѓоковиќ е често напаѓан од страна на јавноста поради неговото однесување на теренот, а често знае бесот да го истури на ...
сите 194 | | | веќе видена

Министерот за економија Крешник Бектеши, на вчерашната прес-конференција, по поставено прашање од новинарите, со несоодветен и дрзок коментар ги омаловажи. ...
сите 80 | | | веќе видена

МВР информира дека денеска, во периодот од 12.00 до 16.00 часот, на територијата на земјава е спроведена акциска контрола на возила што вршат јавен превоз на ...
сите 212 | | | веќе видена

Владата на денеска донесе одлука со која го задолжи Комитетот за преговори за имплементација на проектот за изградба на инфраструктурниот Коридор 8 да ги ...
сите 76 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ковачевски: Македонскиот јазик е признаен во ЕУ, пред нас е шансата за членство до 2030 година

Од:
До кого (е-маил):
Порака: