Столтенберг бара и Македонија да го зголеми воениот буџет повеќе од два посто од БДП


Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг очекува членките на Алијансата наскоро да ја зголемат својата воена потрошувачка над целта од два проценти од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска го поддржа планот на Јапонија за двојно зголемување на воените трошоци во следните пет години, велејќи ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска во Токио изјави дека зајакнувањето на Кина и соработката на таа земја со Русија е закана не само за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Ревизијата на стратегијата за национална безбедност на Јапонија објавена на крајот на 2022 година ја прави „уште повеќе“ партнер за мир, рече Столтенберг.– ...
| | веќе видена | слични

Оваа дилема практично ја обнови генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг кој е во рамките на својата посета на Јужна Кореја и Јапонија. Посетата на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Ги повикуваме претседателот Пендаровски, премиерот и министерот за внатрешни работи лично да ги слушнат проблемите на Бугарите во Македонија на средба со нив, ...
сите 598 | | | веќе видена

Дали во Алтернатива ќе се разговара за останување или напуштање на владината коалиција ќе се знае откако ќе завршат преговорите меѓу СДСМ и Алијанса за ...
сите 179 | | | веќе видена

Влезот на Алијанса за Албанците во Влада и повторно коалиција со СДСМ и ДУИ има три главни цели кои треба да ги исполнат надежите на Ковачевски и Ахмети за ...
сите 263 | | | веќе видена

Вчера во 12.29 часот во СВР Скопје било пријавено дека во 12.15 и во 12.25 часот на бул.„Александар Македонски“ во Скопје, двајца малолетници од Скопје биле ...
сите 347 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ја поистоветува со естрада најавената можна нова владина коалиција со приклучување на Алијансата за Албанците и ...
сите 424 | | | веќе видена

Најдобриот тенисер во светот Новак Ѓоковиќ е често напаѓан од страна на јавноста поради неговото однесување на теренот, а често знае бесот да го истури на ...
сите 209 | | | веќе видена

Ковачевски и Пендаровски бидејќи не ги обелоденуваат агентурните мрежи и финансиери на бугарските клубови тие директно работат за нив. Пендаровски не може да ...
сите 102 | | | веќе видена

Денеска попладне и во текот на ноќта ќе има повремени врнежи кои ќе бидат претежно од снег со слаб до умерен интензитет. До изутрина на планините снежната ...
сите 224 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Столтенберг бара и Македонија да го зголеми воениот буџет повеќе од два посто од БДП

Од:
До кого (е-маил):
Порака: