ЕВРОТО НАЈВИСОКО ВО ПОСЛЕДНИТЕ 9 МЕСЕЦИ, ЕЦБ најавува нов раст на каматните стапки

Време зa читање: 4 минути Еврото се искачи на највисокото ниво во последните девет месеци во однос на доларот во понеделникот, додека европските каматни стапки ...
| | веќе видена | слични

Полека но сигурно растат каматните стапки. Поскапуваат и кредитите, а за волја на вистината, стануваат поатрактивни и депозитите. Народна банка ги објави ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Масовната имиграција ја намалува работната сила и долгорочно може да влијае на економскиот раст на земјата. Загриженоста, како што јави Топ чанел, ја изнесол ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Среде војна со Украина и санкции поради тоа, Русија годинава ќе оствари економски раст од 0,3 проценти, поголем од европската „локомотива“ Германија, чиј бруто ...
| | веќе видена | слични

Норвешкиот државен пензиски фонд „Глобал“ на крајот од 2022 година остварил загуба на своите вложувања од 1.637 милијарди круни, што е околу 150,6 милијарди ...
| | веќе видена | слични

Просечната каматна стапка на вкупните кредити лани во декември изнесува 4,44 отсто и оствари месечно зголемување од 0,03 процентни поени (п.п) и годишно од ...
| | веќе видена | слични

Норвешкиот државен пензиски фонд соопшти денеска дека ја завршил 2022 година со најголема загуба во последните 25 години, нагласувајќи го негативното влијание ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Дали министерот за правда Никола Тупанчевски ќе биде првата „жртва“ на се поизвесниот влез на Алијанса во Владата?Неофицијални извори укажуваат деа ресорот за ...
сите 410 | | | веќе видена

Северна Македонија нема да стане членка на Европската Унија во наредните 10 до 15 години, прогнозира поранешниот заменик-министер за надворешни работи на ...
сите 506 | | | веќе видена

Бугарија е подготвена да испрати полицајци во Северна Македонија на 4 февруари, ако добие таков предлог. Северна Македонија е одговорна за настанот, но ние ...
сите 468 | | | веќе видена

Македонија е на 85 место во светот на ранг листата на корумпираност, покорумпирана од Бугарија и Косово во регионов и од Тринидад и Тобаго пошироко во светов, ...
сите 67 | | | веќе видена

Ковачевски и Пендаровски се уште молчат пред македонската јавност, за тоа дека странски агентури работат и стојат зад тензиите помеѓу Македонија и Бугарија. ...
сите 241 | | | веќе видена

Имам информации за такви информативни разговори и јас ја користам оваа прилика да ги повикам граѓаните во Македонија да не подлегнуваат на провокациите кои што ...
сите 169 | | | веќе видена

Најдобриот тенисер во светот Новак Ѓоковиќ е често напаѓан од страна на јавноста поради неговото однесување на теренот, а често знае бесот да го истури на ...
сите 303 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЕВРОТО НАЈВИСОКО ВО ПОСЛЕДНИТЕ 9 МЕСЕЦИ, ЕЦБ најавува нов раст на каматните стапки

Од:
До кого (е-маил):
Порака: