Орвел: Целта на војната секогаш е иста - да се биде во подобра положба заради водење на следната војна

Во продолжение ви претставуваме неколку мисли од култната книга „1984“ од англискиот романописец, есеист, новинар и критичар Џорџ Орвел. - Во центрите на ...
| | веќе видена | слични

Додека модните брендови произведуваат се повеќе облека за да ги задоволат барањата на пазарот, Западна Африка се дави во отфрлена облека што пристигнува на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Со полагање цвеќе на гробот на великанот на македонската револуционерна борба во црквата „Свети Спас“ во Скопје од страна на делегации на државните институции, ...
сите 349 | | | веќе видена

На 03.02.2023 во 11.30 часот, полициски службеници од СВР Куманово го лишиле од слобода Н.А.(19) од село Слупчане, општина Липково. При претрес во неговиот ...
сите 495 | | | веќе видена

Тројца научници ги повикаа политичките партии да не си играат со темата пред избори. Предлогот за мисија „Македонија“ во ЕУ и САД научниците му го предложиле ...
сите 325 | | | веќе видена

Во следните шест месеци ќе бидеме сведоци на голема човечка трагедија. Украинските вооружени сили ќе се соочат со тешки услови на бојното поле, пишува „Форин ...
сите 267 | | | веќе видена

Владата на денеска донесе одлука со која го задолжи Комитетот за преговори за имплементација на проектот за изградба на инфраструктурниот Коридор 8 да ги ...
сите 86 | | | веќе видена

Азедин Унахи беше вистинско откровение на Светското првенство во Катар и сериозно го сврте интересот на себе од страна на многу поважни клубови од Анже, па ...
сите 34 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Орвел: Целта на војната секогаш е иста - да се биде во подобра положба заради водење на следната војна

Од:
До кого (е-маил):
Порака: