Јорданов, претседател на Друштвото на словенечки и македонски стопанственици: Ако поставиме цел од 10% годишен раст, ќе ја удвоиме размената меѓу двете држави во рок од 7 години

Како суштествен начин кој треба да обезбеди продлабочена економска соработка со Словенија, Друштвото на македонски и словенечки стопанственици ја посочува ...
| | веќе видена | слични

Големите компании кои на отворен пазар се снабдуваат со електрична енергија можат да станат следното жариште на македонската економија кое нема да може лесно ...
| | веќе видена | слични
5 копии

За да се надмине оваа совршена бура и за да светот се врати на патеката на развојот потребни се промени на микро и макроекономски план, како во напредните, ...
| | веќе видена | слични

Треба да го смениме пристапот кон изборот на претставниците на кои народот им дава мандат да одлучуваат во името на граѓаните. Неопходно е да избираме ...
| | веќе видена | слични

Компанијата G-CERTI од Скопје на пазарот нуди сертификациони услуги за менаџмент системи врз основа на ISO стандарди, други технички стандарди како и обуки за ...
| | веќе видена | слични

Реформите во јавните финансии имаат за цел подолгорочно и поквалитетно планирање на буџетските програми и буџетите, одржливост и континуитет во спроведување на ...
| | веќе видена | слични

Ова не е првпат Европската унија да ги повика земјите од Западен Балкан да ја засилат соработката во борбата против дезинформации и други хибридни закани кои ...
| | веќе видена | слични

Со првиот пакет мерки, ОРМ бара од Владата директно да ја субвенционира цената на електричната енергија што ја купуваат компаниите на отворениот пазар над ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Порастот на цените на енергијата и до седум пати ги зголемил трошоците на компаниите оваа есен, во споредба со претходната. Најголем предизвик за компаниите во ...
| | веќе видена | слични

Тренчевска денеска оствари средба со хрватската амбасадорка во земјава, Нивес Тигањ, на која стана збор за досегашната воспоставена соработка и можностите за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Поранешниот министер за надворешни работи од СДСМ Никола Димитров, во вечерашното гостување во Тема на денот на ТВ Сител говорејќи за македонско бугарските ...
сите 740 | | | веќе видена

Поранешниот министер за надворешни работи, Никола Димитров, вечерва во Тема на денот во дневникот на телевизија Сител, го изнесе своето мислење дека Алијанса ...
сите 651 | | | веќе видена

Вечерва ќе се одржи трибина Гоце е Македонија по повод 151 година од раѓањето на македонскиот револуционер, великан, апостол на Македонската Револуционерна ...
сите 397 | | | веќе видена

Статистиката во јануари е ужасна – само во семејствата има шест убиства. Државата го регистрира овој тренд но не презема ништо посебно. „Син уби татко“, „Татко ...
сите 326 | | | веќе видена

Додека Ковачевски се занимава со висока политика и саеми за “еднакви можности” и трча да и одоброволи на Бугарија, додека Ахмети си потпевнува песни во ...
сите 163 | | | веќе видена

Двочасовната средба што се одржа зад затворени врати во Влада меѓу преговарачките тимови на премиерот, Димитар Ковачевски и лидерот на АА, Арбен Таравари, ...
сите 81 | | | веќе видена

Најдобриот тенисер во светот Новак Ѓоковиќ е често напаѓан од страна на јавноста поради неговото однесување на теренот, а често знае бесот да го истури на ...
сите 232 | | | веќе видена

Зголеменото производство на електрична енергија е основа наредниот период да имаме можно намалување на електричната енергија, истакна претседателот на Владата, ...
сите 145 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Јорданов, претседател на Друштвото на словенечки и македонски стопанственици: Ако поставиме цел од 10% годишен раст, ќе ја удвоиме размената меѓу двете држави во рок од 7 години

Од:
До кого (е-маил):
Порака: