Бесими ѝ порача на бизнис заедницата дека ќе покаже солидарност, ако го прифати данокот за екстра профит

Министерот за финансии, Фатмир Бесими, денеска се сретна со бизнис заедницата за да дебатира за иницијативата за воведување данок на екстра профит. Станува ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Собранието ги усвои измените на Законот за данокот на личен доход со кој од 1 јануари 2023 година се продолжува со примена на рамниот данок од 10 проценти, ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Хрватскиот Сабор денеска на вонредна седница го изгласа Законот за дополнителен данок на добивка, според кој компаниите со зголемена добивка ќе бидат оданочени ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Повторно ретерирање! Ако Владата спроведува „даночна реформа“ со која ретерира од спороведување на прогресивното оданочување за кое донесе одлука „пу пу ...
| | веќе видена | слични

Во анализа со наслов ,,Повторно ретерирање!” , екс директорката на УЈП Анастасија Илиеска открива што всушност ќе постигне владата со својата најнова ...
| | веќе видена | слични

Ова е дел од Концептот на даночна реформа, што го подготви Министерството за финансии, а кој треба да придонесе кон поголема праведност и поправична ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Надлежните бомбастично најавија дека се откажуваат од прогресивното оданочување, но сепак се очекуваат зголемени приливи во државната каса токму од даноците.“ ...
| | веќе видена | слични

Надлежните бомбастично најавија дека се откажуваат од прогресивното оданочување, но притоа сепак се очекуваат зголемени приливи во државната каса токму од ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски, за изјавата на бугарскиот министер Даниел Лорер во која тој вели дека охриѓанецот Христијан Пендиков не е бугарски ...
сите 395 | | | веќе видена

Владата на денеска донесе одлука со која го задолжи Комитетот за преговори за имплементација на проектот за изградба на инфраструктурниот Коридор 8 да ги ...
сите 66 | | | веќе видена

Азедин Унахи беше вистинско откровение на Светското првенство во Катар и сериозно го сврте интересот на себе од страна на многу поважни клубови од Анже, па ...
сите 34 | | | веќе видена

Поданичкиот однос на владата допринесе Македонија да биде понижувана од Бугарија. Веднењето на кичма е причина на барањата на Бугарија кои секој ден се се ...
сите 192 | | | веќе видена

„Еврејските лингвисти не можеле да најдат збор, што најсоодветно би ги опишал страдањата на Евреите од 1933 до 1945 година. Конечно, во некои апокалиптични ...
сите 71 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бесими ѝ порача на бизнис заедницата дека ќе покаже солидарност, ако го прифати данокот за екстра профит

Од:
До кого (е-маил):
Порака: