Забрзува растот на зелените кредити во третиот квартал од 2022 година

4 копии

Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) и ПроКредит Банка Македонија (ПроКредит) продолжуваат во промовирање на енергетската ефикасност во Македонија со ...
| | веќе видена | слични

Ќе бидеме упорни и ќе настојуваме за Владата и надлежните институции да започнат со долгоочекуваната енергетска транзиција преку инвестиции во одржливо ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Главен и најголем извор на загадување на национално ниво отсекогаш е производството на енергија од фосилни горива, а веднаш по него се големите индустриски ...
| | веќе видена | слични

Програмата за поддршка на финансирање на зелената економија (GEFF) повторно се проширува, благодарение на успешната соработка помеѓу ПроКредит Банка и ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Врз основа на Одлука на Владата на Република Северна Македонија, Службен весник бр. 237 од 07.11.2022 година и Одлука на Собранието на Развојна банка на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Заострената монетарната политика се одрази врз каматите на кредитите. Банките ги зголемија, што е еден од факторите за заострување и на условите за ...
| | веќе видена | слични

На Развојната банка и легнаа на сметката 10 милиони евра, пари кои се наменети за докапитализација, а што всушност треба да ја зголеми уште повеќе моќта на ...
| | веќе видена | слични

Најновите државни обврзници ќе котираат на Македонската берза, а за тоа берзата ја извести инвеститорската јавност. Првата државна обврзница почнува да котира ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Ние продолжуваме да ја мислиме Македонија како територија, а не како народ Со нашиот став за преговорите за членство во ЕУ, затворивме многу европски врати за ...
сите 622 | | | веќе видена

Поранешниот министер за надворешни работи, Никола Димитров, вечерва во Тема на денот во дневникот на телевизија Сител, го изнесе своето мислење дека Алијанса ...
сите 563 | | | веќе видена

Вечерва ќе се одржи трибина Гоце е Македонија по повод 151 година од раѓањето на македонскиот револуционер, великан, апостол на Македонската Револуционерна ...
сите 523 | | | веќе видена

На 30.01.2023 во 09.00 часот во СВР Скопје, 42-годишна жена од скопско село пријавила дека околу 08.00 часот малолетник од скопско село, кој бил во љубoвна ...
сите 418 | | | веќе видена

Двочасовната средба што се одржа зад затворени врати во Влада меѓу преговарачките тимови на премиерот, Димитар Ковачевски и лидерот на АА, Арбен Таравари, ...
сите 78 | | | веќе видена

Затворите се решето во кое што останува само оној што нема конекции со СДС. Одговорни за тоа се затворските управи и служби поставени од СДС во чија што ...
сите 157 | | | веќе видена

Најдобриот тенисер во светот Новак Ѓоковиќ е често напаѓан од страна на јавноста поради неговото однесување на теренот, а често знае бесот да го истури на ...
сите 232 | | | веќе видена

Американскиот претседател Џо Бајден денеска најави дека со претседателот Володимир Зеленски ќе разговара за најновите барања на Украина за софистицирано оружје ...
сите 240 | | | веќе видена

Зголеменото производство на електрична енергија е основа наредниот период да имаме можно намалување на електричната енергија, истакна претседателот на Владата, ...
сите 145 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Забрзува растот на зелените кредити во третиот квартал од 2022 година

Од:
До кого (е-маил):
Порака: