ДРЖАВИ СО НАЈВИСОКА ИНФЛАЦИЈА - еве кои земји ги заземаат првите три места

Инфлацијата расте речиси насекаде во 2022 година. Геополитичките тензии предизвикуваат високи трошоци за енергија, додека нарушувањата од страната на понудата ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Американската централна банка (ФЕД) ја зголеми референтната каматна стапка за половина процентен поен, побавно во однос на претходните зголемувања, но со ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Тимот на Генерали Инвестментс подготви резиме за актуелните настани кои влијаат врз пазарите на капитал. Втората половина на декември носи многу информации ...
| | веќе видена | слични
12 копии

Во 2021 година, глобалниот јавен и приватен долг паднаа со највисока стапка во последните 70 години, откако достигнаа рекордни нивоа поради влијанието на ...
| | веќе видена | слични

Геополитичките тензии предизвикуваат високи енергетски трошоци, додека намалувањето на понудата исто така ја нарушува потрошувачката, а со тоа директно влијае ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Врз основа на Одлука на Владата на Република Северна Македонија, Службен весник бр. 237 од 07.11.2022 година и Одлука на Собранието на Развојна банка на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Глобалниот долг остана над нивото пред пандемијата на коронавирус во 2021 година, и покрај тоа што забележа најголем пад во последните 70 години, се вели во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Заострената монетарната политика се одрази врз каматите на кредитите. Банките ги зголемија, што е еден од факторите за заострување и на условите за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

На 03.02.2023 во 11.30 часот, полициски службеници од СВР Куманово го лишиле од слобода Н.А.(19) од село Слупчане, општина Липково. При претрес во неговиот ...
сите 444 | | | веќе видена

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски, за изјавата на бугарскиот министер Даниел Лорер во која тој вели дека охриѓанецот Христијан Пендиков не е бугарски ...
сите 358 | | | веќе видена

Времето денеска ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од снег на планините и на повисоките места и од дожд и снег во пониските предели. Попладне ќе ...
сите 207 | | | веќе видена

Владата на денеска донесе одлука со која го задолжи Комитетот за преговори за имплементација на проектот за изградба на инфраструктурниот Коридор 8 да ги ...
сите 66 | | | веќе видена

Азедин Унахи беше вистинско откровение на Светското првенство во Катар и сериозно го сврте интересот на себе од страна на многу поважни клубови од Анже, па ...
сите 34 | | | веќе видена

Ескалацијата на односите меѓу Македонија и Бугарија оди во корист на трети страни кои не сакаат двете земји да бидат во добри односи. Со ваков став вчера ...
сите 158 | | | веќе видена

„Еврејските лингвисти не можеле да најдат збор, што најсоодветно би ги опишал страдањата на Евреите од 1933 до 1945 година. Конечно, во некои апокалиптични ...
сите 71 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ДРЖАВИ СО НАЈВИСОКА ИНФЛАЦИЈА - еве кои земји ги заземаат првите три места

Од:
До кого (е-маил):
Порака: