Над 200 компании во Северна Македонија ја подобрија конкурентноста со помош на ЕБОР и ЕУ


Над 200 мали и средни претпијатија (МСП) во Северна Македонија успешно ги имплементираа инвестициските проекти и ја подобрија конкурентноста благодарение на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Корупцијата е еден од главните глобални предизвици денес и таа ги ослабува државните капацитети кои обезбедуваат услуги за граѓаните, ја поткопува социјалната ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Секретаријатот за европски прашања, во рамките на проектот Нордиска поддршка за напредок на Северна Македонија, денеска организираше тркалезна маса на тема ...
| | веќе видена | слични

Во изминативе 18 месеци земјите од Западен Балкан работат на спроведување на мерки од регионалниот патоказ за борба против корупцијата и следење на нелегалните ...
| | веќе видена | слични

Вицепремиерката Славица Грковска посочи дека ќе мора да се интервенира не само во правилниците и подзаконските акти туку во, одредени случаи, и во самите ...
| | веќе видена | слични

Вицепремиерката за добро владеење Славица Грковска вели дека доаѓа време кога секој ќе полага испит за политичка зрелост и оние кои нема да го положат ќе ...
| | веќе видена | слични

Ова е главната порака од ЕУ и САД до Македонија и земјите од Западен Балкан на Регионалната конференција за борба против корупцијата, што се одржа во Скопје. ...
| | веќе видена | слични

Државните институции мора заеднички да работат да го намалат обемот на корупција, да воведат закони и правила на однесување и санкции за коруптивно однесување, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Безбедноста, отпорноста, просперитетот и демократските вредности и владеењето на правото ќе бидат четирите приоритети на Шведска кога ќе го преземе ...
| | веќе видена | слични

„Граѓаните бараат резултати во борбата против корупцијата, а не декларативни заложби. Или сериозно ќе се зафатиме со отстранување на дефектите и вирусите од ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Алијанса за Албанците прави терен да седне на „Илинденска“, Алтернатива не попушта, ќе се договорат ли Ковачевски и Таравари за програма и ...
сите 546 | | | веќе видена

Централниот Комитет на Патриотскиот институт на ВМРО-ДПМНЕ по денешното заседавање донесе одлука на 4 февруари преку целото деноноќие да се чува гробот на Гоце ...
сите 551 | | | веќе видена

Поранешниот руски претседател и премиер и актуелен заменик-претседател на Советот за безбедност на Руската Федерација Дмитриј Медведев уште еднаш му се закани ...
сите 428 | | | веќе видена

– Доколку започне дијалог на високо ниво, во кој треба да учествува и тој, амбасадорот може да се врати во секој момент, додаде Милков на прес-конференција на ...
сите 324 | | | веќе видена

Немало потреба за никакви мерки за обезбедување присуство за внукот на Али Ахмети иако кај него била пронајдена марухуана, но и дигитална вага, со траги од ...
сите 282 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Над 200 компании во Северна Македонија ја подобрија конкурентноста со помош на ЕБОР и ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: