Шефовите на германската и француската централна банка: Ќе ја вратиме инфлацијата на два отсто

Европските централни банки на двете најголеми европски економии соопштија дека ќе ја вратат рекордната инфлација на главната цел од два отсто. Говорејќи во ...
| | веќе видена | слични

Геополитичките тензии предизвикуваат високи енергетски трошоци, додека намалувањето на понудата исто така ја нарушува потрошувачката, а со тоа директно влијае ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Глобалниот јавен и приватен долг паднаа со најголема стапка во последните 70 години во 2021 година, откако достигнаа рекордни нивоа поради влијанието на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Врз основа на Одлука на Владата на Република Северна Македонија, Службен весник бр. 237 од 07.11.2022 година и Одлука на Собранието на Развојна банка на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Глобалниот долг остана над нивото пред пандемијата на коронавирус во 2021 година, и покрај тоа што забележа најголем пад во последните 70 години, се вели во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Заострената монетарната политика се одрази врз каматите на кредитите. Банките ги зголемија, што е еден од факторите за заострување и на условите за ...
| | веќе видена | слични

На Развојната банка и легнаа на сметката 10 милиони евра, пари кои се наменети за докапитализација, а што всушност треба да ја зголеми уште повеќе моќта на ...
| | веќе видена | слични

Американската министерка за финансии, Џенет Јелен, за американската телевизија „Си-Би-Ес” изјави дека се очекува значително намалување на инфлацијата во САД во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Не стивнуваат реакциите после чествувањето на годишнината од роденденот на најголемиот македонски револуционер Гоце Делчев. Министерството за надворешни ...
сите 302 | | | веќе видена

Во текот на денешниот ден треба да се знаат повеќе детали околу веќе извесното влегување на Алијанса за Албанците во Влада. Иако во претходните денови се ...
сите 183 | | | веќе видена

Најмалку 670 лица загинаа во Турција и Сирија по силниот земјотрес со јачина од 7,4 степени по Рихтер пред зори ја погоди областа северно од турскиот град ...
сите 275 | | | веќе видена

Возачот на автомибилот марка „голф“ со гевгелиски регистерски таблички загинал на местото при судир со тешко товарно возило на клучката кај Три Чешми, каде се ...
сите 173 | | | веќе видена

Врнежите од дожд и формирањето снежна покривка на повисоките места мината недела, позитивно ќе влијаат на есенските посеви зашто количеството воден талог ќе ...
сите 212 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шефовите на германската и француската централна банка: Ќе ја вратиме инфлацијата на два отсто

Од:
До кого (е-маил):
Порака: