Ѓорѓевски: Да ги почитуваме сите добри одлуки и од Белград и од Цариград и да бидеме поединствени во интерес на црквата и народот


Можеме со сигурност да кажеме дека сме признати и прифатени како автокефална црква со еден административен процес којшто треба да се дореши. Ние мораме да ги ...
| | веќе видена | слични
3 копии

„Македонија сама си ја проблематизира историјата со потпишувањето на договорот со Бугарија и ќе следуваат уште понепријатни ситуации’ – смета историчарот Тодор ...
| | веќе видена | слични

Република Македонија денес ја гледам како една понижена, потчинета држава, држава на којашто и се оспоруваат сите нејзини легитимни права на сопствена ...
| | веќе видена | слични

Мешовитата историска комисија треба прекине со работа бидејќи Македонија и Бугарија немаат заедничка историја, сметаат дел од македонските историчари. Според ...
| | веќе видена | слични

Професорот на Правниот Факултет „Јустинијан Први“ во Скопје, Александар Спасеновски кој важи за добар познавач на односите помеѓу верските заедници и државата, ...
| | веќе видена | слични

Предмет на анализа и разгледување, во случајот на разменување препораки, е учебникот за седмо одделение во Република Македонија, а не во Бугарија. Така што, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонската православна црква – Охридска Архиепископија денеска го чествува денот на својот патрон, првиот словенски епископ, Свети Климент Охридски – ...
| | веќе видена | слични

Денеска се одбележуваат 116 години од раѓањето на г.г. Доситеј, возобновител и прв архиепископ Oхридски и Mакедонски на МПЦ – Охридска Архиепископија, а се ...
| | веќе видена | слични

На денешен ден 7 декември 1906 година во Маврово е роден г.г. Доситеј, прв архиепископ охридски и македонски, поглавар на Македонската православна црква. ...
| | веќе видена | слични

За потребата да се прекине со преговарањето за историјата на Охридската архиепископија во Комисијата укажува и проф. д-р Илија Велев, медиевист и византолог. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Алијанса за Албанците чека да види дали владејачките партии ќе ги исполнат нејзините барања за влез во владиното мнозинство и ако тоа не се случи, ...
сите 501 | | | веќе видена

Новата бугарска декларација за Македонија која треба да се најде на гласање во бугарското Собрание содржи девет точки. Одговорот од македонска страна е ...
сите 539 | | | веќе видена

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, реагира дека о тсуството на државна стратегија не доведе до точка на студена војна со Бугарија. Тој ...
сите 186 | | | веќе видена

Денес заседаваше Централниот Комитет на Патриотскиот институт на ВМРО-ДПМНЕ, Гоце Делчев при што беа донесени повеќе заклучоци. Пред да ги прочитам заклучоците ...
сите 831 | | | веќе видена

Има надворешни фактори кои не сакаат Бугарија и Македонија да бидат во добри односи. Тоа се оние луѓе кои не сакаат РСМ да биде дел од Европската Унија. Тоа се ...
сите 172 | | | веќе видена

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски не престанува со обвинувањата на сметка на Македонија и во објава на Фејсбук вели дека „пропагандата ...
сите 106 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ѓорѓевски: Да ги почитуваме сите добри одлуки и од Белград и од Цариград и да бидеме поединствени во интерес на црквата и народот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: