Штајнмаер во Тирана: Албанија e важен партнер, борбата против корупцијата клучна за членството во ЕУ


Германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер, кој денеска допатува во дводневна официјална посета на Албанија, по средбата со неговиот домаќин, претседателот ...
| | веќе видена | слични

Вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ, е дел од македонската делегација предводена од премиерот Ковачевски на Самитот ЕУ – Западен Балкан, кој се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Повторно нешто се придвижи и процесот на проширување на Европската унија доби замав, кажа претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лејен во ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Холандија бара од ЕУ да се вратат визите за Србија доколку не воведе санкции за Русија. Претставничкиот дом на Холандија на 8 декември, усвои резолуција со ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Секретарот за меѓународна соработка на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Бојан Маричиќ, заедно со лидерот Димитар Ковачевски и потпретседателката, ...
| | веќе видена | слични

Генерално гледано, дводневниот самит во Тирана не донесе некаков план или визија за иднината на Западен Балкан во ЕУ. Според аналитичарите, она што недостига ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жосеп Борел ги поканил српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер Аљбин Курти на ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар Ковачевски денеска учествуваше на првата панел дискусија на Самитот Западен Балкан -Европска Унија во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Претседателката на Косово, Вјоса Османи, тврди дека Приштина постигнала напредок во лобирањето за признавање од пет земји од ЕУ кои не го признаваат Косово. На ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Алијанса за Албанците чека да види дали владејачките партии ќе ги исполнат нејзините барања за влез во владиното мнозинство и ако тоа не се случи, ...
сите 516 | | | веќе видена

Денес заседаваше Централниот Комитет на Патриотскиот институт на ВМРО-ДПМНЕ, Гоце Делчев при што беа донесени повеќе заклучоци. Пред да ги прочитам заклучоците ...
сите 187 | | | веќе видена

Голем број граѓани денес излегоа пред Младинскиот културен центар да протестираат во одбрана на МКЦ. На собирот имаше голем број музичари, уметници и љубители ...
сите 104 | | | веќе видена

Девојка од Кичево во полициската станица Аеродром пријавила таксист за недолично однесување, соопштија попладнево од Министерството за внатрешни работи. – Во ...
сите 161 | | | веќе видена

Али Ахмети го повтори повикот на неговиот поранешен владин партнер, експремиерот Зоран Заев, за „камшикари“ од странство, со тоа што би правеле ветинг врз ...
сите 104 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Штајнмаер во Тирана: Албанија e важен партнер, борбата против корупцијата клучна за членството во ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: