За одржливост на реформите потребен широк политички консензус, клучни реформите во правосудство

Тоа подразбира целосно функционален и професионален Судски совет и Совет на јавни обвинители, безрезервна поддршка на работата на Државната комисија за ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби денеска имаше средба со новиот шеф на Мисијата на ОБСЕ во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Мисијата на ОБСЕ во Скопје следната година ќе се состане со голем број засегнати страни за да дискутира како да се подобри функционалната независност на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Советот на Европската Унија апелира до сите политички актери во Црна Гора да покажат одговорност, да ја надминат поларизацијата и ги повикува да се воздржат од ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Политичко единство, жар, одлучност и цврстина се потребни за завршување на реформските процеси во Северна Македонија, порача во интервју за МИА новиот шеф на ...
| | веќе видена | слични

Откако вчера со американската амбасадорка Анџела Агелер се сретна вицепремиерот Артан Груби , денеска на средба со неа беше и претседателот на ДУИ, Али Ахмети ...
| | веќе видена | слични

Соработката меѓу двете земји, евроинтеграциите, уставните измени и реформи, политичката состојба во земјата и регионот, како и процесот на ветинг беа само ...
| | веќе видена | слични
4 копии

-Подобрувањето на управувањето со јавните финансии во континуитет е  меѓу врвните приоритети на Владата, кој, исто така е и приоритет за пристапување во ЕУ. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

ЗАТВОРЕНА Е УЛИЦАТА САМОИЛОВА МВР соопшти дека од денеска се воведува посебен режим на сообраќај во Скопје, поради чествувањето на раѓањето на Гоце Делчев во ...
сите 657 | | | веќе видена

Дали во Алтернатива ќе се разговара за останување или напуштање на владината коалиција ќе се знае откако ќе завршат преговорите меѓу СДСМ и Алијанса за ...
сите 307 | | | веќе видена

Фондација Македонија преку објава на својот официјален Фејсбук-профил ги повика сите Бугари во Скопје да присуствуваат на одбележувањето на годишнината од ...
сите 289 | | | веќе видена

Најдобриот тенисер во светот Новак Ѓоковиќ е често напаѓан од страна на јавноста поради неговото однесување на теренот, а често знае бесот да го истури на ...
сите 233 | | | веќе видена

Вчера во 12.29 часот во СВР Скопје било пријавено дека во 12.15 и во 12.25 часот на бул.„Александар Македонски“ во Скопје, двајца малолетници од Скопје биле ...
сите 258 | | | веќе видена

Ковачевски и Пендаровски бидејќи не ги обелоденуваат агентурните мрежи и финансиери на бугарските клубови тие директно работат за нив. Пендаровски не може да ...
сите 101 | | | веќе видена

Денеска попладне и во текот на ноќта ќе има повремени врнежи кои ќе бидат претежно од снег со слаб до умерен интензитет. До изутрина на планините снежната ...
сите 223 | | | веќе видена

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски денеска присуствуваше на потпишувањето на Договорот за надзор и правен трансакциски советник за изградба на ...
сите 69 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

За одржливост на реформите потребен широк политички консензус, клучни реформите во правосудство

Од:
До кого (е-маил):
Порака: