Кој ги контролира афлатоксините? Нема да ги уништите со варење на млекото

Термична или технолошка обработка на млечните продукти не ги уништува афлатоксините, поради што надлежните пристапуваат кон зачестени контроли овој период од ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Агенцијата за храна и ветеринарство денеска потврди дека е утврдено присуство на болеста африканска чума кај свињите во едно одгледувалиште во кумановското ...
| | веќе видена | слични

Како што наведуваат во соопштението, донесено e решение за контролни и заштитни мерки. Во фармата каде болеста е потврдена спроведена е депопулација и нештетно ...
| | веќе видена | слични

АХВ: Регистрирана афиканска чума во одгледувалиште во кумановското село Тромеѓа Александра Спасеска 09.12.2022 / 14:57 Македонија Куманово, 9 декември 2022 ...
| | веќе видена | слични

Сточарите од кумановското село Тромеѓа, кои трет ден протестираа против уништувањето на свињите кои немаат африканска чума, денеска го радикализираа протестот ...
| | веќе видена | слични

Сточарите од кумановското село Тромеѓа, денеска еден час го блокираа регионалниот пат Куманово-Свети Николе, барајќи испитување на свињите во одгледувалиштата ...
| | веќе видена | слични

– Не смее да се уништи здравиот сточен фонд. Револтирани сме, бидејќи никој освен еден претставник од општина не дојде и не поразговара со нас. Ние самите сме ...
| | веќе видена | слични

Сточарите од кумановско Тромеѓа трет ден по ред продолжуваат со едночасовен протест, револтирани од најавеното уништување на свињите, поради африканската чума. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Жителите на кумановското село Тромеѓа, денеска протестираа и го блокираа патот кон нивното село поради, како што велат најавено уништување на свињите во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Дојде 4-ти февруари, а Ковачевски и Пендаровски не открија кои странски служби шират антимакедонска пропаганда, и самите работат во нивна корист, се вели во ...
сите 201 | | | веќе видена

Владата одредува каде снимателите ќе снимаат за време на чествувањето на годишнината од раѓањето на Гоце Делчев.На новинарите, пак, влезот во црквата им е ...
сите 193 | | | веќе видена

Владата на денеска донесе одлука со која го задолжи Комитетот за преговори за имплементација на проектот за изградба на инфраструктурниот Коридор 8 да ги ...
сите 83 | | | веќе видена

Азедин Унахи беше вистинско откровение на Светското првенство во Катар и сериозно го сврте интересот на себе од страна на многу поважни клубови од Анже, па ...
сите 34 | | | веќе видена

Поданичкиот однос на владата допринесе Македонија да биде понижувана од Бугарија. Веднењето на кичма е причина на барањата на Бугарија кои секој ден се се ...
сите 433 | | | веќе видена

„Еврејските лингвисти не можеле да најдат збор, што најсоодветно би ги опишал страдањата на Евреите од 1933 до 1945 година. Конечно, во некои апокалиптични ...
сите 66 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кој ги контролира афлатоксините? Нема да ги уништите со варење на млекото

Од:
До кого (е-маил):
Порака: