КСИЈАОКИНГ ЈУ: Македонија е увозник на храна и енергија, половина од кошничката на просечно домаќинство е трошок за тоа

Иако Македонија е помалку изложена на директни економски ризици од војната во Украина, индиректната поврзаност преку намалената побарувачка од главните ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Потпретседателката на Европската инвестициска банка (ЕИБ), Лилјана Павлова, на самитот ЕУ – Западен Балкан што се одржа денеска во Тирана, вети помош за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Над 200 мали и средни претпијатија (МСП) во Северна Македонија успешно ги имплементираа инвестициските проекти и ја подобрија конкурентноста благодарение на ...
| | веќе видена | слични

Оваа поддршка ќе се материјализира преку нови проекти што ЕИБ Глобално планира да ги финансира во регионот за употреба на чиста енергија, проширување на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

-Подобрувањето на управувањето со јавните финансии во континуитет е  меѓу врвните приоритети на Владата, кој, исто така е и приоритет за пристапување во ЕУ. ...
| | веќе видена | слични

Програмата за поддршка на малите и средните претпријатија на Република Северна Македонија има за цел преку специфични инвестиции поддржани со грант да ја ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Не двоумете се да инвестирате во вашата конкурентност. Тоа можеби не е ваш приоритет во однос на приоритетните задачи меѓутоа сепак кога станува збор за ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Тркалезна маса за Програмата за поддршка на конкурентноста на малите и средните претпријатија (МСП) во Македонија денеска ќе се одржи во Скопје во организација ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски, за изјавата на бугарскиот министер Даниел Лорер во која тој вели дека охриѓанецот Христијан Пендиков не е бугарски ...
сите 358 | | | веќе видена

Времето денеска ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од снег на планините и на повисоките места и од дожд и снег во пониските предели. Попладне ќе ...
сите 207 | | | веќе видена

На 03.02.2023 во 11.30 часот, полициски службеници од СВР Куманово го лишиле од слобода Н.А.(19) од село Слупчане, општина Липково. При претрес во неговиот ...
сите 197 | | | веќе видена

Азедин Унахи беше вистинско откровение на Светското првенство во Катар и сериозно го сврте интересот на себе од страна на многу поважни клубови од Анже, па ...
сите 34 | | | веќе видена

Владата на денеска донесе одлука со која го задолжи Комитетот за преговори за имплементација на проектот за изградба на инфраструктурниот Коридор 8 да ги ...
сите 66 | | | веќе видена

Поданичкиот однос на владата допринесе Македонија да биде понижувана од Бугарија. Веднењето на кичма е причина на барањата на Бугарија кои секој ден се се ...
сите 158 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

КСИЈАОКИНГ ЈУ: Македонија е увозник на храна и енергија, половина од кошничката на просечно домаќинство е трошок за тоа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: