Иселувањето ја „инфицираше“ индустријата, ќе се најде ли „лек“ за недостигот на кадар?

Намалувањето на работниците во индустријата ќе продолжи и во наредниот период, што особено ќе се чувствува кај помалку платените, но и потешки дејности. ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Платите во приватниот сектор се многу поголеми од јавниот сектор. Имате ИТ компании каде што најниската плата е околу 600-700 евра за почетник, а понатаму ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Бројките покажуваат дека во 2021 година процентот на успешност на „Гаранција за млади“ е 41 процент, а додека само до јули оваа година процентот на успешност ...
| | веќе видена | слични

За да привлечеме повеќе млади во јавната администрација се гради систем на плати со нова методологија што ќе ја следи просечната плата и којашто ќе ги следи ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Агенцијата за вработување на Република Македонија, денеска, го презентираше ИПА проектот „Активација на ранливи групи на пазарот на трудот“, поддржан од ...
| | веќе видена | слични

Намалувањето на бројот на работници во индустријата, кое според последните статистички податоци годинава до октомври изнесувало 1,3 отсто, сè уште е резултат ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Алијанса за Албанците чека да види дали владејачките партии ќе ги исполнат нејзините барања за влез во владиното мнозинство и ако тоа не се случи, ...
сите 531 | | | веќе видена

Денес заседаваше Централниот Комитет на Патриотскиот институт на ВМРО-ДПМНЕ, Гоце Делчев при што беа донесени повеќе заклучоци. Пред да ги прочитам заклучоците ...
сите 187 | | | веќе видена

Голем број граѓани денес излегоа пред Младинскиот културен центар да протестираат во одбрана на МКЦ. На собирот имаше голем број музичари, уметници и љубители ...
сите 104 | | | веќе видена

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети за време на вчерашниот собир во Тетово рече дека лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ја видел војната само на ...
сите 135 | | | веќе видена

Девојка од Кичево во полициската станица Аеродром пријавила таксист за недолично однесување, соопштија попладнево од Министерството за внатрешни работи. – Во ...
сите 150 | | | веќе видена

Украинскиот претседател Володимир Зеленски воведе санкции за 185 компании и поединци кои ја поддржуваат руската војна, која трае веќе 12 месеци. „Фирмите и ...
сите 115 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Иселувањето ја „инфицираше“ индустријата, ќе се најде ли „лек“ за недостигот на кадар?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: