Петрушевски: Штанмајер сфаќа дека протоколот со Бугарија ги засега луѓето, зошто станува збор за прашања од национален интерес


Бране Петрушевски пратеник во ВМРО-ДПМНЕ во емисијата 24 анализа истакна дека се согласуваат со Штанмајер дека се што она ја блокира Македонија, особено ...
| | веќе видена | слични

Се разликуваме, не сме еден народ како што тврдат многу бугарски националисти. Но, најблиски сме. Вие зборувате македонски, а јас бугарски, вели во интервјуто ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Бугарскиот писател Стефан Цанев минатата недела говорејќи за односите на неговата земја со Македонија, пеизна дека тие имаат големи гревови кон соседната земја ...
| | веќе видена | слични

Историски сме им направиле и сме дозволиле големи гревови кон Македонија, вели бугарскиот писател Стефан Цанев во гостувањето на бугарската национална ТВ. ...
| | веќе видена | слични

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, ни открива дека „со внесувањето на Бугарите во македонскиот Устав ќе се побие тезата дека сме ист народ“. – ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Зошто да не преку внесување на бугарите во Уставот им ја избиеме долгогодишната теза на Бугарија дека ние сме еден народ со нив? Не сме, се вели во објавата на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Поранешниот министер за надворешни работи, Никола Димитров, вечерва во Тема на денот во дневникот на телевизија Сител, го изнесе своето мислење дека Алијанса ...
сите 595 | | | веќе видена

Откако премиерот Димитар Ковачевски во петокот со својот бугарски колега Галаб Донев во телефонски разговор се заложија за мирно и безбедно чествување на ...
сите 590 | | | веќе видена

Вечерва ќе се одржи трибина Гоце е Македонија по повод 151 година од раѓањето на македонскиот револуционер, великан, апостол на Македонската Револуционерна ...
сите 523 | | | веќе видена

Статистиката во јануари е ужасна – само во семејствата има шест убиства. Државата го регистрира овој тренд но не презема ништо посебно. „Син уби татко“, „Татко ...
сите 326 | | | веќе видена

Двочасовната средба што се одржа зад затворени врати во Влада меѓу преговарачките тимови на премиерот, Димитар Ковачевски и лидерот на АА, Арбен Таравари, ...
сите 76 | | | веќе видена

Најдобриот тенисер во светот Новак Ѓоковиќ е често напаѓан од страна на јавноста поради неговото однесување на теренот, а често знае бесот да го истури на ...
сите 232 | | | веќе видена

Американскиот претседател Џо Бајден денеска најави дека со претседателот Володимир Зеленски ќе разговара за најновите барања на Украина за софистицирано оружје ...
сите 239 | | | веќе видена

Зголеменото производство на електрична енергија е основа наредниот период да имаме можно намалување на електричната енергија, истакна претседателот на Владата, ...
сите 145 | | | веќе видена

На 30.01.2023 во 09.00 часот во СВР Скопје, 42-годишна жена од скопско село пријавила дека околу 08.00 часот малолетник од скопско село, кој бил во љубoвна ...
сите 252 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Петрушевски: Штанмајер сфаќа дека протоколот со Бугарија ги засега луѓето, зошто станува збор за прашања од национален интерес

Од:
До кого (е-маил):
Порака: