Бочварски: Повеќе можности за патување со железницата со отворањето на пазарот

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски најавува дека ќе продолжи поддршката од државата за Железници на РСМ Транспорт за одржување на патничките ...
| | веќе видена | слични
7 копии
6 копии

Оправданоста на железничкото поврзување на Скопје и Софија и изградбата на железницата на Коридорот 8 е неспорна, граѓаните и бизнисите имаат потреба од овој ...
| | веќе видена | слични

Одлуката на Европската комисија, овој предлог да го стави на дневен ред пред Европскиот парламент и Советот на министри е резултат на иницијативите на земјите ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Развојот на инфраструктурата и регионалното поврзувањето беше фокус тема на билатералната средба меѓу министерот за транспорт и врски Благој Бочаврски и ...
| | веќе видена | слични

Изградбата на железничкиот Коридор 8 е од суштинско значење за двете земји заради економско зајакнување на регионот, констатираа двајцата министри, додавајќи ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, денеска остварил средба со министерот за надворешни работи на Република Бугарија, Николај ...
| | веќе видена | слични

– Соработката секако треба и понатаму да се продлабочува, заради продолжување на процесот на проширување на Европската унија, но и во светло на геополитичката ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, оствари средба со министерот за надворешни работи на Република Бугарија, Николај ...
| | веќе видена | слични

„Износот на пари, што ќе се доделат од буџетот за 2023 година за општините, кои се населени со Албанци, е многу дискриминаторски. Колку повеќе има Албанци во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Алијанса за Албанците чека да види дали владејачките партии ќе ги исполнат нејзините барања за влез во владиното мнозинство и ако тоа не се случи, ...
сите 474 | | | веќе видена

Новата бугарска декларација за Македонија која треба да се најде на гласање во бугарското Собрание содржи девет точки. Одговорот од македонска страна е ...
сите 582 | | | веќе видена

Релативизацијата е многу опасна работа од официјален функционер како претседател на Република Македонија, порачува проф. д-р Тања Каракамишева, во врска со ...
сите 157 | | | веќе видена

Украина оваа недела доби голем поттик откако западните сојузници се согласија да ѝ испратат модерни борбени тенкови. Така, од Германија и други земји ќе добие ...
сите 336 | | | веќе видена

Александар Пандов, претседател на Патриотскиот институт на ВМРО-ДПМНЕ „Гоце Делчев" на денешната трибина во Штип насловена „Гоце е Македонија" изјави дека на 4 ...
сите 162 | | | веќе видена

Немало потреба за никакви мерки за обезбедување присуство за внукот на Али Ахмети иако кај него била пронајдена марухуана, но и дигитална вага, со траги од ...
сите 144 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бочварски: Повеќе можности за патување со железницата со отворањето на пазарот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: