Таховска: Финансиските друштва максимално ги искористуваат законските слабости за поголеми профити на сметка на корисниците на брзи кредити

Доцни донесувањето на измените на Законот за финансиски друштва. Последниот чекор во оваа насока беше реализиран минатата година во октомври, кога предлог ...
| | веќе видена | слични

Тодор ПЕТРОВ Светскиот Македонски Конгрес (СМК) со индигнација го отфрла Решението на Уставниот суд од седницата одржана на 30 ноември 2022 година, за отфрлање ...
| | веќе видена | слични

Претседателката на Уставен суд Добрила Кацарска и во новата година ќе апелира судот да функционира во полн состав, односно, како и годинава, ќе се обраќа до ...
| | веќе видена | слични

Генералниот секретар на Владата на Република Македонија, Методија Димовски донесе Упатство за остварување, евиденција и идентификување на контакти со цел ...
| | веќе видена | слични

Ќе предложиме измени на законот во деловите кои се нелогични и создаваат проблеми во работењето, велат занаетчии и бизнисмени, откако Уставниот суд ја отфрли ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Уставниот суд застана на страната на вистината и правдата и не ја прифати иницијативата на Стопанската комора, односно го потврди ставот на Сојузот на ...
| | веќе видена | слични

Уставниот суд одлучи да го укине членот 44 став 2 од Законот за социјална заштита во делот „најдоцна до 65 годишна возраст“ кој оневозможуваше лицата со ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Уставниот суд ги отфрли иницијативите за оценување на уставноста и законитоста на изборот на претседател на Собранието и за првиот заменик претседател на ...
| | веќе видена | слични

Уставниот суд денеска одржа седница на чиј дневен ред се најдоа осум иницијативи за оценување на уставноста и законитоста. Судот одлучи да го укине членот 44 ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Не стивнуваат реакциите после чествувањето на годишнината од роденденот на најголемиот македонски револуционер Гоце Делчев. Министерството за надворешни ...
сите 301 | | | веќе видена

Во текот на денешниот ден треба да се знаат повеќе детали околу веќе извесното влегување на Алијанса за Албанците во Влада. Иако во претходните денови се ...
сите 183 | | | веќе видена

Најмалку 670 лица загинаа во Турција и Сирија по силниот земјотрес со јачина од 7,4 степени по Рихтер пред зори ја погоди областа северно од турскиот град ...
сите 301 | | | веќе видена

Врнежите од дожд и формирањето снежна покривка на повисоките места мината недела, позитивно ќе влијаат на есенските посеви зашто количеството воден талог ќе ...
сите 212 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Таховска: Финансиските друштва максимално ги искористуваат законските слабости за поголеми профити на сметка на корисниците на брзи кредити

Од:
До кого (е-маил):
Порака: