Протестна нота на бугарското МНР за синоќешниот инцидент со клубот во Охрид


Амбасадорката на Македонија во Софија, Агнеса Руси-Поповска, ќе биде повикана денеска во министерството за надворешни работи, каде што ќе и биде врачен остар ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Археолошкиот музеј на Македонија, Националниот археолошки институт со музеј при Бугарската академија на науките и Националниот музеј на Србија во ...
| | веќе видена | слични

За раководството на Детското ликовно студио „Св. Кирил и Методиј“, организатори на брендот „Мал битолски Монмартр“, нема ништо спорно во посетата на детските ...
| | веќе видена | слични

Сите манипулации дека заедничката комисија со РС Македонија за историски и образовни прашања обработува јавни прашања што излегуваат од рамките на општата ...
| | веќе видена | слични

Делото „Галичник” повеќе не го краси Бугарскиот културен центар во Скопје. Како што побара авторот Илија Пенушлиски, оваа уметничка творба е симната од ѕидот и ...
| | веќе видена | слични

Откако македонскиот сликар Илија Пенушлиски, побара неговото дело „Галичник“ да го нема вво Бугарскиот Културно-информативен центар во Скопје, истото денеска ...
| | веќе видена | слични

Уметникот Илија Пенушлиски, еден од најреномираните македонски сликари, јавно ја замоли Галичката ликовна колонија да го повлече неговото дело кое е поставено ...
| | веќе видена | слични

Пред пет дена во Скопје беше отворена заедничка изложба на уметници од Македонија и Бугарија, насловена „Заедно”. На изложбата е изложена и една слика на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Уметникот Илија Пенушлиски јавно бара да се повлече негова слика, која сега е изложена во новиот Бугарски културен центар во Скопје, која е изложена како дел ...
| | веќе видена | слични

Сликарот Илија Пенушлиски јавно бара неговата слика да биде повлечена од изложбата насловена „Заедно“, во новиот бугарски културен центар во Скопје. – Cѐ ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Алијанса за Албанците чека да види дали владејачките партии ќе ги исполнат нејзините барања за влез во владиното мнозинство и ако тоа не се случи, ...
сите 502 | | | веќе видена

Има надворешни фактори кои не сакаат Бугарија и Македонија да бидат во добри односи. Тоа се оние луѓе кои не сакаат РСМ да биде дел од Европската Унија. Тоа се ...
сите 829 | | | веќе видена

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски не престанува со обвинувањата на сметка на Македонија и во објава на Фејсбук вели дека „пропагандата ...
сите 255 | | | веќе видена

Лидерот на партијата Вазраждание која има 27 пратеници во парламентот на Бугарија кој е составен од 240 народни претставници отворено бара припојување на ...
сите 55 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Протестна нота на бугарското МНР за синоќешниот инцидент со клубот во Охрид

Од:
До кого (е-маил):
Порака: