Македонско-бугарската комисија за историски и образовни прашања го продолжува состанокот во Скопје


Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања меѓу Северна Македонија и Бугарија денеска ги продолжува разговорите во ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Бугарската историска заедница одамна, пред повеќе од 30 години, не го користеше терминот фашизам кога зборуваше за владеењето во Бугарија во периодот 1934-1944 ...
| | веќе видена | слични
2 копии
5 копии

Откако по минатонеделниот состанок на македонско-бугарската Комисија за историски прашања, на кој, како што посочија во петокот нејзините копретседавачи, ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Членот на заедничката Комисија за образовни и историски прашања меѓу Северна Македонија и Бугарија, Петар Тодоров, вели дека од македонскиот дел на Комисијата ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Бугарските историчари инсистираат на тоа дека Охридската архиепископија е наследник на бугарската црква, и тука се судираме, вели Петар Тодоров од Заедничката ...
| | веќе видена | слични

Војна на зборови меѓу членовите на македонско бугарската комисија за историски прашања. По денешните обвинувања на историчарот Кајчев во бугарски тв медиум ...
| | веќе видена | слични

Македонско-бугарската историска комисија воопшто не разговара за дефинирање на статусот на МПЦ-ОА, а она што е валидно е само кога комисијата има консензус, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Семејството на хрватскиот ракометар Денис Тот упати благодарност до македонското правосудство, откако обвинетите Анџело Георгиевски (28), Клементина Лефковска ...
сите 99 | | | веќе видена

Градоначалничката Данела Арсовска смета дека треба да има избори за Совет на Град Скопје, но нејзина оставка не е опција. Таа неодамна во дебатна емисија ...
сите 114 | | | веќе видена

Селекторот на репрезентацијата на Аргентина, Скалони ги сумираше впечатоците по синоќешниот натпреварот со Австралија (2:1) во осминафиналето на Светското ...
сите 175 | | | веќе видена

Познатиот неврохирург доктор Јовица Угриновски денес почина на 77 години по долго и тешко боледување. Веста ја соопштија од „Неуромедика“ чии основач беше тој. ...
сите 53 | | | веќе видена

На социјалните мрежи се огласи директорката на основното училиште „Кочо Рацин“ во скопско Петровец, која беше посочено од министерот за внатрешни работи Оливер ...
сите 164 | | | веќе видена

Криминалците од Арачиново се шерифи во Скопје затоа што имаат заштита од МВР под Оливер Спасовски. Наместо полицијата да ги гони криминалците, тие ги изгониле ...
сите 118 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонско-бугарската комисија за историски и образовни прашања го продолжува состанокот во Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: