Долниот дом на францускиот Парламент изгласа правото на абортус да се внесе во Уставот

Пратениците на француското Национално собрание – Долниот дом на Парламентот, синоќа усвоија закон според кој правото на абортус ќе биде вклучено во Уставот. ...
| | веќе видена | слични
15 копии
2 копии

Властите потврдиле дека се очекува усвојување на нов кривичен закон во индонезискиот парламент, кој ќе санкционира вонбрачен секс, со казна до една година ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Јапонскиот суд пресуди дека забраната за истополови бракови е уставна, и тоа е втора таква пресуда во единствената земја членка на Г7, каде не се дозволени ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Истовремено, Окружниот суд во Токио во образложението на пресудата наведува дека отсуството на правна рамка за истополови двојки да основаат семејство ги крши ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Јапонскиот суд во средата пресуди дека забраната за истополовите бракови е уставна, што ЛГБТ заедницата го доживува како голем удар врз правата, пренесува ...
| | веќе видена | слични

Американскиот Сенат синоќа го усвои нацрт-законот за заштита на истополовите бракови низ САД, мерка што доаѓа како одговор на загриженоста дека Врховниот суд ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Дводневниот билатерален скрининг состанок за Поглавјето 23, „Правосудство и фундаментални права“, покажа дека имаме системски капацитет и подготвеност да го ...
сите 378 | | | веќе видена

ДОЈАВИ ЗА БОМБИ ИМАШЕ И ВО КАВАДАРЦИ Денес по пријава за поставена бомба во неколку основни и средни училишта во Кавадарци, евакуирани се учениците и тоа од: ...
сите 269 | | | веќе видена

Познатиот неврохирург доктор Јовица Угриновски денес почина на 77 години по долго и тешко боледување. Веста ја соопштија од „Неуромедика“ чии основач беше тој. ...
сите 52 | | | веќе видена

Разбравме дека ќе биде отворен Уставот на Република Македонија, со цел во него да бидат впишани уште етнички заедници, па сакаме во него да влеземе и ние ...
сите 45 | | | веќе видена

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) ги ИЗбираше своите раководни тела Младен Чадиковски повторно е избран за претседател на Здружението на новинарите ...
сите 61 | | | веќе видена

Не трпам директори кои не плаќале струја, изјави денеска премиерот Димитар Ковачевски. Тој додаде дека државата ќе мора да им ги покрие долговите за струја на ...
сите 186 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Долниот дом на францускиот Парламент изгласа правото на абортус да се внесе во Уставот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: