Македонско-бугарската комисија за историски и образовни прашања го продолжува состанокот во Скопје


Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања меѓу Македонија и Бугарија денеска ги продолжува разговорите во Скопје, кои ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Бугарската историска заедница одамна, пред повеќе од 30 години, не го користеше терминот фашизам кога зборуваше за владеењето во Бугарија во периодот 1934-1944 ...
| | веќе видена | слични
2 копии
5 копии

Откако по минатонеделниот состанок на македонско-бугарската Комисија за историски прашања, на кој, како што посочија во петокот нејзините копретседавачи, ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Членот на заедничката Комисија за образовни и историски прашања меѓу Северна Македонија и Бугарија, Петар Тодоров, вели дека од македонскиот дел на Комисијата ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Бугарските историчари инсистираат на тоа дека Охридската архиепископија е наследник на бугарската црква, и тука се судираме, вели Петар Тодоров од Заедничката ...
| | веќе видена | слични

Војна на зборови меѓу членовите на македонско бугарската комисија за историски прашања. По денешните обвинувања на историчарот Кајчев во бугарски тв медиум ...
| | веќе видена | слични

Македонско-бугарската историска комисија воопшто не разговара за дефинирање на статусот на МПЦ-ОА, а она што е валидно е само кога комисијата има консензус, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Денеска се одбележува Меѓународниот ден за борба против корупцијата – 9-ти декември. Премиерот Димитар Ковачевски испрати јасна порака дека Владата има ...
сите 200 | | | веќе видена

Државните награди „Св. Климент Охридски“ за 2022 година за долгогодишни остварувања во областа на воспитанието, образованието, културата, уметноста, ...
сите 200 | | | веќе видена

Премиерот Димитар Ковачевски денеска им го честиташе на новинарите изборот на претседател и раководство на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ), кои беа ...
сите 63 | | | веќе видена

Истовремено политичарите поради поврзаноста на таа сцена со парламентарната партија АфД бараат заострување на безбедносните мерки за Бундестагот. „Мрежата на ...
сите 77 | | | веќе видена

Контроверзиите помеѓу Џердан Шаќири и српските навивачи и новинари продолжија и по вчерашниот пораз на Швајцарија од Португалија со 6:1. Новинар на српски ...
сите 163 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонско-бугарската комисија за историски и образовни прашања го продолжува состанокот во Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: